Chov králíků v mrazech

13.02.2021

Veterináři apelují na chovatele, aby se v současných mrazivých dnech více starali o králíky. Chovatelé by v mrazech měli více krmit a zajistit vodu. Také krmit králíky vhodným krmením, aby králíci měli na přečkání mrazů dost energie.


Kdo je nejvíce ohrožen?

Zvláště zranitelná vůči teplotním extrémům můžou být čerstvě narozená mláďata. Mráz ale může zranit i dospělé králíky nebo domácí králíčky. 

Zajistit kvalitní králíkárnu!

Králíkárna musí být odolná proti větru a mrazu. Pokud padne teplota v zimě pod bod mrazu, je nutné, aby králíkárna byla zateplená. Na dvířka od králíkárny můžete umístit vhodnou zábranu, aby neunikalo zbytečné teplo.

Důležitá je i podestýlka!

Podestýlka musí být neustále suchá, proto je potřeba chodit ji častěji kontrolovat. Pokud máte jen podezření, že je malinko vlhká, hned ji vyměňte. Nastanou-li velké mrazy, Vaší králíčci se do té podestýlky velice rádi zachumlají a schovají před zimou. Dalším dobrým zdrojem tepla je hodně slámy.

Králíkům nevadí suchá zima

Rizika se netýkají pouze napájení a krmení. Určitá preventivní opatření jsou žádoucí také ve vztahu k ochraně králíků před zimou. Chovatelé by měli ve stájích větrat, suchá zima nevadí králíkům tolik jako vlhké klima.

Vysoké teploty v Česku

Dnešní ráno bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu zatím nejchladnější v této zimě. Teploty v Česku klesly většinou na minus deset až 15 stupňů Celsia, na šumavských pláních až k minus 30 stupňům. Na Rokytské slati bylo minus 30,2 stupně. Silné mrazy mají trvat ještě nejméně týden. I v příštích dnech tak mohou podle meteorologů teploty místy v noci klesat až k minus 20 stupňům.