Desinfekce kotců

06.01.2021

Jsem chovatel králíků bezmála 15 let a tak bych se s vámi rád podělil či předal zkušenost, jak v letních měsících alespoň z části odpuzuji otravný-možná i infikovaný hmyz z blízkosti králičích kotců. Několik let čtu jak to dělají jiní , ale mají to všichni podobné. Sítě do rámů králíkáren, husté pletivo na dveřích, časté čištění kotců, pavoučí sítě na králíkárnách....

Nejvíce mě však zaujala zkušenost našich předků, a to stavba králíkárny v blízkosti ořešáku, u nás známí jako vlašský ořech. A daleko od pravdy nebyli. Listy ořešáku mají desinfekční účinky a navíc odpuzují hmyz,blechy,mouchy,roztoče,ale také třeba myši.

Tato myšlenka mě nedala dlouho spát. I když jsem čistil kotce i dvakrát v týdnu, přesto dotěrný hmyz v blízkosti králíkárny, ale kotcích přebýval.

A tak jsem začal experimentovat. Napřeď jsem extrahoval ořechy a listy v lihovém roztoku a králíkárnu tím vystříkával. Přestože, experiment se nemíjel účinkem, stále to nebylo ono. Přemýšlel jsem dále nad bylinami,rostlinama,ale třeba i kořením, které by ještě více znásobili účinek roztoku. Napadlo mě koření hřebíček. I ten ponechávali naše babičky přes léto v blízkosti oken a dveří. Hmyz si pak návštěvu místnosti rozmyslel. 

A tak po dlouhém experimentování se zdá, že jsem přišel jak nato:

Základní předpoklad je dobře vyčištěná králíkárna. V létě, respektive duben až září čistím v rozmezí 7 - 10 dnů, dle potřeby a počtu králíků v kotci.Samozřejmě,pokud jsou mláďata v hnízdě, nebo se má samice kotit, tak nekydám. Po mechanickém vyčištění nechám kotec proschnou a poté vrátím králíky vrátím zpět.1 x za měsíc vystříkám králičí kotce 7% roztokem Sava, nechám chvíli zavadnout a králičí kotce znova pečlivě, včetně pletiva vystříkám etanolovým roztokem hřebíčku a plodu ořechu.

Tuto tinkturu si již připravuji rok předem a dělám ji takto: V 1 litru minimálně 40% lihu nechám ccr.8 týdnů vyluhovat dvě balení koření hřebíček společně s 10-15 mladými, nezralými zelenými plody vlašského ořechu ( trhám na konci června ) .Po dvou měsících tento výtažek přecedím přes pláténko a tinktura je hotová. Před postřikem ředím ccr.1:2 vodou. Je mi jasné, že každý chovatel má jiné podmínky pro chov. Možná mě i někteří chovatelé odsoudí, ale já to jinak dělat nebudu. Za celou svou chovatelskou činnost jsem nikdy neměl žádný hromadný úhyn

Autor článku: F.Krampl Ml.,Písek