Můj chov králíků

11.06.2021

Odmalička mám rád zvířata. Můj děda má malé hospodářství kam rád jezdím. Je tam hodně druhů zvířat. Já chovám třeba králíky: rexe činčilové. Někdo z vás třeba neví co je rex činčilový. A proto vám něco o nich povím. 

Rex činčilový je vybarvený kastorex do barvy činčily velké - a to do modro-šeda. Mám dvě samice a jednoho samce. V červenci 2020 mi obě samice porodily. Jedna měla 3 a druhá 5 mláďat. Za čas od druhé samice byla mláďata tlustší než od té první. 

Stalo se to proto, že jsem včas neoddělil samice. Oni ty samice totiž sežraly většinu krmení. Když byla mláďata ještě malá, tak pila od matek mléko, a ty samice mněly tendenci stále jíst a jíst, aby měli nějakou výživu. 

Když ale mláďata přestala pít, samice stále jedly a jedly a nenechaly skoro nic pro mladé. Proto byla mláďata hubenější.

Já jsem všem králíkům dával granule. Teď dávám sanicím i samci oves, ale mláďatům dávám granule i oves. Takovou míchanici. Ve středu dostávají míchanici všichni. Přidávám i kukuřici, tvrdý pečivo a čerstvou trávu. 

Také je důležité, aby měla stále v krmítku vodu, a aby měla podestýlku: seno, slámu. Další věcí je ubytování. Já mam králíky v dřevěné králíkárně. Tam mají jedno krmítko na vodu a druhé na krmení.

Dále už se budeme bavit o výstavě. Při každé výstavě jsou přísní posuzovatelé. U klece s králíkem je umístěna v pravém dolních rohu cedulka, ve které je oceňovací lístek s přidělenými body od posuzovatele. Můj králík získal na hlinecké výstavě v srpnu 2020 95,5 bodů.

napsal: Vojtěch Humpolec, 10 let