Kokcidióza králíků 2
Kokcidióza je infekční onemocnění králíků, které způsobují intracelulární parazité – kokcidie z rodu Eimerie. Většina těchto kokcidií napadá buňky sliznice střeva, jeden druh pak napadá játra. Jedná se o druhově specifické onemocnění, to znamená, že není přenosné na člověka ani jiný druh zvířat. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin náhlého úmrtí mladých králíčků.
Obvykle je toto preventivní opatření dostačující. Králíčatům do 12. týdne se nedoporučuje podávat zelené krmení (pokud na ně nejsou zvyklý a mají kokcidiózu, může to jejich stav výrazně zhoršit). A poté je postupně po malých dávkách na toto krmení zvykat.
U dospělého králíka je vhodnější pravidelně provádět koprologické vyšetření, ideálně jednou za půl roku a antikokcidika podat pouze při pozitivním výsledku vyšetření (nálezu oocyst). Antikokcidika tak jako mnoho dalších léčiv narušují přirozenou mikroflóru ve střevě, kdy může dojít k přemnožení nežádoucích bakterií. Aplikací probiotik můžeme tyto následky zmírnit. Konzumace probiotik posiluje „žádané bakterie“ ve střevě a nastoluje tak znovu křehkou rovnováhu. Ideálně podáváme probiotika během aplikace léků a ještě několik dní po ukončení léčby.
Vzhledem k tomu že oocysty jsou v trusu vylučovány nepravidelně,je potřeba na koprologické vyšetření vytvořit směsný vzorek. Bobky sbíráme v průběhu 3 - 5 dní a uchováváme v chladu a vlhku. Ideálně vzorek uchováváme v lednici a vlhčíme pár kapkami vody denně. Na rozbor postačí asi 10 bobků. Po nasbírání je neprodleně dopravíme k veterináři, který rozbor provede. Pokud je výsledek negativní není potřeba králíčka medikovat. Při pozitivním výsledku samozřejmě situaci dále řešíme se svým veterinářem. Proti kokcidióze se nedá chránit vakcinací. Vakcinuje se pouze králičí mor a myxomatóza a před vakcinací bychom si měli být jisti, že je náš králík naprosto zdravý. Pokud by byl oslaben kokcidiózou, nemusí jeho imunitní systém správně zareagovat nebo může vakcinace průběh onemocnění výrazně zhoršit.
Prevence
- Pravidelné koprologické vyšetření je nezastupitelné.
- Nepodáváme zelené krmení z míst, kde by mohlo být kontaminováno zajíci. Zelené krmení musí být vždy čerstvé, nezapařené a je potřeba na něj králíčka postupně navykat. Platí zásada, že raději méně než více.
- Při koupi králíčka se přeptáme chovatele, zda králíčka medikoval,pokud nemáme možnost se zeptat králíčka pro jistotu přeléčíme, případně se poradíme se svým veterinářem.
- Dospělé králíky pravidelně vyšetřujeme a vyhýbáme se stresovým situacím.
- Výborné hygienické podmínky – pravidelné měnění podestýlky, vyvarování se vlhkosti v kotci, zabránit aby si králíci po jídle šlapali a teprve potom je jedli.
- Můžeme do vody přidávat vitamínový a minerální přípravek Acidomid K, který okyseluje prostředí ve střevě a tím zabraňuje přemnožení kokcidií. Přípravek je vhodné přidávat při krmení zeleným krmivem nebo při prvním zaznamenání „vánoček“.
- Při pochybnostech podávat pouze seno, zelené krmení úplně vyřadit.
autor MVDr. Kateřina Tatíčková