Napínáky na kůže

24.06.2015 11:18

Kdo chová králíky, jistě někdy potřeboval napínáky na kůže, pokud ovšem kůže nevyhazoval, což je škoda. Dnes je málo zpracovatelů kůží a výkupní ceny kolikrát nestojí ani za námahu natahovat kožku na napínák. Ale jak jsem si všiml, tak již pro nás králíkáře začalo svítat na lepší časy a konečně se začínají kožky vykupovat i za rozumnější cenu. Taktéž při obírání přebytečného tuku před činěním kůže je napínák nejvhoděnější. Pokud máte chuť si takové napínáky udělat, můžeme začít.

Co k tomu potřebujeme:

  1. nákres
  2. prkénka
  3. hřebíky
  4. pilu nebo šikovného truhláře v okolí

Tak a jdeme na to:

  1. Nákres je tak trochu od ruky, ale myslím si, že se z toho dá vše vyčíst. Vycházel jsem ze starého napínáku, který jsme měli doma. Kdo ho zhotovil, nevím. Jelikož nemám doma potřebné nářadí, tak jsem prkénka donesl truhláři a ten podle tohoto nákresu prkna nařezal na potřebné rozměry. Z nákresu je vidět, že jsem si hned dělal 10 napínáků naráz.
  2. Pokud máme rozřezané prkénko podle návodu můžeme začít se sestavováním. Nejprve si natlučeme budoucí napínací hřebíčky a to z toho důvodu, že by se nám potom napínák při přitloukání mohl zbortit. Vzdálenost mezi hřebíky je cca 1,5 cm, ale můžete si zvolit i 1 cm. Pak si do hlav taktéž dopředu natlučeme hřebíky a ohneme do háčků.
  3. Nyní si hlavu upneme do svěráku a přibijeme laťky z obou stran, tak jak je vidět na fotce.
  4. Pak připevníme příčku. Vzdálenost od konce napínáku nechám na vás. Ti z vás, kteří máte třeba Belgické obry, musí jít příčka více k hlavě, tím pádem se napínák rozšiřuje. Naopak směrem ke konci se napínák zužuje. Já jsem si jich udělal pět širších a pět užších.
  5. Nakonec odstraníme hlavičky z hřebíků a vznikne velká variabilita při napínání kůže. Hlavičky štípejte pokud možno šikmo nikoliv rovně. Lépe se bude kůže při natahování propichovat.
  6. Tak vypadají nové napínáky. V popředí starý napínák, podle kterého jsem to dělal.

 

Přeji příjemnou zábavu a hlavně užitek

autor i foto Marcel Šuška

Fotogalerie