8 důvodů, proč může s chovem králíků začít opravdu každý

24.02.2024

1. Chov králíků je nenáročný na Vaši fyzičku i vybavení

Chovu králíků se nebojte ani v případě, pokud je Vaše pohyblivost například vzhledem k věku či jinému hendikepu, omezenější. Králíci jsou lehcí a snadno se s nimi pracuje. Vybavení, které potřebují k životu, není nijak náročné na manipulaci a chov tak s Vaší pomocí zvládnou i děti.

2. Jednoduchá reprodukce a vytváření větších chovů

Díky krátké březosti samic se velmi brzy můžeme těšit z rozrůstání chovu, a to především pokud králíky chováme na maso. Díky tomuto můžeme mít zajištěn dostatek masa po celý rok.

3. Králičí trus je dokonalým kompostem

Mnoho lidí má v povědomí to, že hnůj na naši zahradu se používá primárně kravský nebo prasečí, ale věděli jste, že stejně tak kvalitní může být i trus králičí? Ten má správný poměr uhlíku a dusíku, který nám pomůže k obohacení naší půdy.

4. Chov králíků na maso

Králičí maso se stává stále populárnější a díky tomu, adekvátně roste i jeho cena. Je nabité bílkovinami a má nižší obsah tuku než kuře. Tak je skvělým zdrojem železa. Nejen, že je zdravé, ale také báječně chutná a my si díky vlastnímu chovu můžeme jednoduše snížit náklady na zdroj kvalitního masa.

5. Jsou ideálními pomocníky při tom, jak neplýtvat jídlem

Pokud máte vlastní zahrádku nebo jste milovníky zeleniny a nestíháte jíst nashromážděné přebytky, Králici se stanou Vašimi parťáky. Lepšími než je nádoba s kompostem. Králíkům však podávejte zeleninu stále čerstvou, neshnilou a oni Vám pomohou urychlit proces kompostování.

6. Chov králíků není finančně náročný

Pokud chceme začít s chovem domácích zvířat, chov králíků je jednou z nejlevnějších možností, jak začít. Samotné králíky lze za nízkou cenu sehnat od místního chovatele a další vybavení můžeme zpočátku pořídit například z druhé ruky, čímž se nám náklady výrazně sníží.

7. Králíci jsou tichými společníky oproti jiným domácím zvířatům

Chov králíků je výjimečný také v tom, že jsou tato zvířata tak tichá. Díky tomu se můžete vyhnout zbytečným sporům se sousedy a chovat králíky i pokud by u Vás jiná domácí zvířata neměla šanci kvůli zvukům, které vydávají.

8. Naučte své děti, jak být zodpovědní a soběstační

Králíci jsou skvělými mazlíčky, jak pro menší děti, tak pro ty velké. Jsou to heboučká stvoření, která mají děti rádi. Za jejich starost o králíky jim je odměnou příjemné pomazlení a radost z poskakujících zvířátek. Zároveň se díky králíkům naučí, jak být zodpovědní vůči tvorům, které jsme se rozhodli chovat, a v případě chovu na maso poznají, že díky této činnosti se zase více přiblíží větší soběstačnosti, co se týče jídla.