Plemena králíků

 

Japonský králík se pyšní krásnou krémovou srstí s příměsí hnědých až černých pruhů, které objímají jeho tělo. Už jste o tomto plemeni slyšeli?

Již podle názvu je jasné, že se pod označením ,,Český luštič" skrývá národní plemeno králíka, který je zároveň jedním z nejmladších vyšlechtěných druhů u nás. Má velkou míru užitkovosti a náročnost jeho chovu je velmi nízká. V určitých směrech se však jedná o netypický králičí druh.

Moravský modrý na první pohled zaujme svým vzhledem, díky kterému se řadí mezi ty nejzajímavější. Chcete o plemenu vědět více? Pak čtěte dál.

Francouzský beran patří k největším plemenům králíků. Původně se jednalo pouze o masné plemeno. Dnes se ještě hojně chová pro maso, ale také často jako domácí mazlíček. Příznivce si získává svým typicky "nabručeným" výrazem a zavalitým vzhledem.

Německý obrovitý strakáč (NoS) patří mezi velká chovná plemena králíka a vyšlechtěn byl přibližně ve stejné době jako Belgický obr v Německu.

Meklenburský strakáč získal své jméno podle německé spolkové země Meklenbursko a jedná se o poměrně nové plemeno.

Český strakáč je naše nejstarší plemeno králíků, které má za sebou bohatou minulost a je i v současnosti neustále šlechtěno, aby bylo zachováno v co nejlepší kvalitě a v co nejvíce barevných rázech i pro další generace chovatelů.

Řadí se k nejstarším kulturním plemenům. Je také velmi oblíbené nejen v zahraničí, ale i u nás. Toto plemeno bylo známo už v roce 1730. Bylo vyšlechtěno z původních francouzských plemen, jako byl králík francouzský a králík šampaňský.

Toto střední plemeno bylo vyšlechtěno v Německu a Anglii z Činčily malé. Hlavním cílem tohoto šlechtění nebylo zvýšit masnou užitkovost, ale zvětšit kožku.

Zemplínský

02.08.2021

Zemplínský králík vznikl křížením dvou plemen králíků - Vídeňský modrý (Vm) a Novozélandský červený (Nč). Název plemene je odvozeno od lokality jeho vzniku a to Zemplín. Zemplínský králík je středního plemeno.