Plemena králíků

 

Francouzský beran patří k největším plemenům králíků. Původně se jednalo pouze o masné plemeno. Dnes se ještě hojně chová pro maso, ale také často jako domácí mazlíček. Příznivce si získává svým typicky "nabručeným" výrazem a zavalitým vzhledem.

Německý obrovitý strakáč (NoS) patří mezi velká chovná plemena králíka a vyšlechtěn byl přibližně ve stejné době jako Belgický obr v Německu.

Meklenburský strakáč získal své jméno podle německé spolkové země Meklenbursko a jedná se o poměrně nové plemeno.

Český strakáč je naše nejstarší plemeno králíků, které má za sebou bohatou minulost a je i v současnosti neustále šlechtěno, aby bylo zachováno v co nejlepší kvalitě a v co nejvíce barevných rázech i pro další generace chovatelů.

Řadí se k nejstarším kulturním plemenům. Je také velmi oblíbené nejen v zahraničí, ale i u nás. Toto plemeno bylo známo už v roce 1730. Bylo vyšlechtěno z původních francouzských plemen, jako byl králík francouzský a králík šampaňský.

Toto střední plemeno bylo vyšlechtěno v Německu a Anglii z Činčily malé. Hlavním cílem tohoto šlechtění nebylo zvýšit masnou užitkovost, ale zvětšit kožku.

Zemplínský

02.08.2021

Zemplínský králík vznikl křížením dvou plemen králíků - Vídeňský modrý (Vm) a Novozélandský červený (Nč). Název plemene je odvozeno od lokality jeho vzniku a to Zemplín. Zemplínský králík je středního plemeno.

Belgický obr

02.08.2021

Belgický obr je největším králičím plemenem na světě, které vzniklo v Belgii v provincii Flandry, proto se dříve nazýval Flanderským obrem. Dnešní podobu získal až v Německu a do Čech se dostal z Německa v 19 století.

Sallander

02.08.2021

Plemeno Sallander je momentálně jedno z nepopulárnějších plemen králíků v Evropě. Toto plemeno vyšlechtil uznávaný holandský posuzovatel a chovatel D.J. Kuiper z města Olst v provincii Salland.

Patří do skupiny středních plemen původem z Francie z oblasti Champagne z kraje burgundského, což v překladu znamená plavý z Burgundska. Z Francie se burgundský králík rozšířil do celé Evropy.