Český luštič

08.02.2022

Již podle názvu je jasné, že se pod označením ,,Český luštič" skrývá národní plemeno králíka, který je zároveň jedním z nejmladších vyšlechtěných druhů u nás. Má velkou míru užitkovosti a náročnost jeho chovu je velmi nízká. V určitých směrech se však jedná o netypický králičí druh.

zdroj: www.kleintiernews.de

Obecné údaje

Český luštič je středním plemenem králíka, který je označován zkratkou ČL. Váhově dosahuje standardně 3 až 4 kg, optimální hmotnost je však kolem hodnoty 3,7 kg. Tělo luštiče je většinou válcovitého tvaru s širokou hlavou a silnými středně dlouhými končetinami. 

Uši králíka dorůstají do délky až 12 cm a jsou velmi pevné a napřímené. Srst jako taková je normální, podstatnou roli však hraje její barva, která je poněkud specifická. 

Původní špinavě žluté zbarvení je pokryto šedomodrými chlupy, přičemž podsadu má spíše do červenavě-žluta. Barva srsti českého luštiče souvisí s jeho pojmenováním, neboť právě ono zabarvení umožňuje rozlišovat čistokrevnost jiných králičích plemen.

Původ

Že jde o českého králíka lze soudit dle samotného názvu. Ačkoli tomu tak skutečně je, že luštič byl vyšlechtěn chovatelem Václavem Pélem, který pocházel z Dolan u Kralup nad Vltavou, ještě před ním si zajímávého genotypu recesivní srsti všimli však také v Anlgii a Nizozemsku, později i v Německu. 

Stejně jako někteří další je Český luštič součástí Českého svazu chovatelů, resp. jeho podřazeného článku Klubu chovatelů králíků českých luštičů a českých červených.

Péče

Český luštič je poměrně skromným králíkem, který nemá žádné specifické potřeby. Potrava mu postačí standartní, jakou dáváte všem králíkům. 

Ani nároky na prostor v kotci nemá příliš veliké. Starost o plemeno je standartní, což znamená, že nevyžaduje žádné atypické postupy chovu. Je tedy vhodný i pro začínající chovatele, jež se s životním způsobem králíků teprve seznamují.