Ustájení

 

Aby byl králík zdravý a mohl se vyvíjet, tak se potřebuje hodně hýbat - na to je potřeba myslet při zařizování králíkárny. Čím větší bude, tím lépe, přičemž velikost králíkárny musí být vybrána i s ohledem na skutečnost, že králík poroste.

Ne každý chovatel králíků má možnost své ušáky ubytovat v prostorném kotci venku na zahradě. Proto se však nemusí lásky k nim vzdávat. Také klec pro králíka může být vyhovující, pokud ji dobře vyberete. Podle jakých parametrů se při výběru klece pro králíka řídit?

I vzhledem k přetrvávajícímu výskytu chorob králíků, zejména moru, je řádná výměna podestýlky a udržování čistoty v domácích chovech velmi důležitá. Sekrety a exkrety králíků mohou být zdrojem přenosu choroby na zdravé jedince.

Konečně se dostáváme k nezbytnému vybavení každého kotce a chovatelského zařízení jako takového. Jistě je každému jasné, že pouze s prázdným kotcem díru do světa neuděláme a musíme tudíž zainvestovat. Vy snad nemáte v obývacím pokoji televizi, válendu, stůl...

Snad každý zná základní bytovou jednotku králíků v drobnochovech - kotec, ve kterém může přebývat jak jeden, tak i více králíků. Každá králíkárna má určitý počet kotců. Nejčastější jsou dvoupatrové králíkárny se čtyřmi či šesti, nebo třípatrové se šesti či devíti kotci. V takovýchto stavbách jsou většinou kotce stejně velké a je tudíž jedno, jaká...

Nyní si povíme něco o způsobech ustájení králíků. Jestliže se zaměříme pouze na drobnochovy králíků a nebudeme brát v potaz velkochovy, kde jsou králíci ustájeni v klecích, můžeme rozdělit chovatele do několika skupin podle toho, v čem králíky drží.

Než se seznámíte s tím, v čem a kde je možné králíky chovat, musíte vědět, co našim ušákům prospívá a co jim naopak bude vadit. Abychom se hned v začátcích našeho chovu nedostali do maléru, seznámíme se se základními životními potřebami.