Jak řádně vyměňovat podestýlku?

04.10.2019

I vzhledem k přetrvávajícímu výskytu chorob králíků, zejména moru, je řádná výměna podestýlky a udržování čistoty v domácích chovech velmi důležitá. Sekrety a exkrety králíků mohou být zdrojem přenosu choroby na zdravé jedince.

Nářadí: vidle, malá lopata, zednická lžíce, širší hranatá spárovačka, smetáček, ochranné pomůcky (pracovní rukavice, respirátor při práci s vápnem). Pomocný materiál: agroperlit, pálené vápno.

Při výměně podestýlky ve stlaných chovech je nutné pracovat důkladně a pečlivě. Podestýlku vyměňujeme v návaznosti na obsazenost kotce v intervalu 7 až 14 dnů. Mě se osvědčil následující postup:

Nejdříve vidlemi vybereme do přistavených koleček většinu hmoty. Zbytek vybereme zednickou lžící a malou lopatou. Spárovačkou vyčistíme kotec v rozích, pak vymeteme hrubším smetáčkem. Do kotce vhodíme lopatku agroperlitu a několikrát smetákem přemeteme plochu z jednoho konce do druhého. Agroperlit perfektně posbírá řídké zbytky po podestýlce, zejména moč. Použitý perlit dáme s podestýlkou do kompostu, přispívá ke zlepšení struktury půdy. Nakonec dáme do kotce lopatku páleného vápna a opět smetákem několikrát přemeteme, hlavně v rozích a dolních částech stěn, kam dosahovala podestýlka. Pálené vápno výborně posbírá zbytky vlhkosti a současně dezinfikuje kotec. Použité vápno vybereme do nádoby, můžeme použít opakovaně až třikrát. Pak použijeme k vápnění půdy.

Králíci mají velmi citlivou nosní sliznici a nesnášejí pobyt ve vlhku . Takže podestýlka musí být co nejméně prašná a dráždivá , bez škodlivých látek , dobře savá a pohodlná. V obchodech jsou  pro zakrslé králíky nabízeny: lisované hobliny měkkých dřevin , směs hoblin s rašelinou , sláma a slaměné palety. Ve větších chovech se stele především slámou. Stelivo podle potřeby doplňujeme novou podestýlkou. Pamatujme, že králíci musí být v suchém prostředí a musí mít stále v seníku dostatek sena, aby je to nenutilo sbírat podestýlku z podlahy kotce!

Ing. Josef Procházka