Časté nákazy

 

Pasaluróza

05.02.2020

Pasaluróza je časté onemocnění králíků vyvolané parazitickým střevním červem, roupem králičím. Nebezpečnost těchto cizopasníků je nízká a invaze dospělých zvířat probíhají bez příznaků. U králíčat se však silné začervení může podílet na trávicích poruchách a průjmech.

Virus se šíří po Evropě velmi rychle, ve Francii byl poprvé zjištěn v roce 2010, následující rok v Itálii, v roce 2015 i v Německu. V České republice byl v roce 2016 zaznamenán výskyt viru RHDV1a a v červenci letošního roku také nový virus RHDV2.

Myxomatóza je virové onemocnění králíků. Původce je Leporipoxvirus, který způsobuje vysoce nakažlivé, cyklicky se opakující onemocnění v jehož průběhu se vytvářejí charakteristické uzlovité edémy (myxomy) v kůži a podkoží hlavy, zejména kolem přirozených tělních otvorů.

Enterokolitida, jež svůj název získala až v roce 1997, je obecný název používaný pro průjmová onemocnění infekčního i neinfekčního původu. Postihuje zejména mladé králíky v období odstavu často v letních měsících (duben-květen). Z infekčních patogenů se na onemocnění podílí bakterie (E.coli, Clostridie, koliformní bakterie), viry (rotaviry,...

Kokcidióza je infekční onemocnění králíků, které způsobují intracelulární parazité - kokcidie z rodu Eimerie. Většina těchto kokcidií napadá buňky sliznice střeva, jeden druh pak napadá játra. Jedná se o druhově specifické onemocnění, to znamená, že není přenosné na člověka ani jiný druh zvířat. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin náhlého úmrtí...

Kokcidióza králíků je parazitární onemocnění trávicího ústrojí. Původcem jsou mikroskopičtí, jednobuněční parazité-kokcídie (rodu Eimeria). Všechny Eimerie parazitují ve střevech, až na jeden druh (E.stiedai), který parazituje v králíčích játrech. Tyto kokcídie jsou jednohostitelské, onemocnění postihuje tedy pouze králíky, není přenosné na jiné...

Jedná se o polybakteriální onemocnění horních cest dýchacích. Jako původci jsou nejčastěji nalézány bakterie Pasteurella multocida, Bordetella bronchiseptica, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Haemophilus sp. a další. Není vyloučena ani prvotní virová infekce, někteří autoři dokonce uvádějí podíl jednoho či více virů.

Mor králíků

26.11.2019

Jedná se o virové onemocnění, které způsobuje calicivirus. Je charakteristické velmi rychlým průběhem a vysokou úmrtností. Onemocnění je možné předcházet vakcinací. Původcem je RNA virus Calicivirus ze skupiny Caliciviridae. Tento vir je citlivý na podmínky vnějšího prostředí a běžnými desinfekčními prostředky je snadno likvidovatelný.