Myxomatóza králíků

26.11.2019

Myxomatóza je virové onemocnění králíků. Původce je Leporipoxvirus, který způsobuje vysoce nakažlivé, cyklicky se opakující onemocnění v jehož průběhu se vytvářejí charakteristické uzlovité edémy (myxomy) v kůži a podkoží hlavy, zejména kolem přirozených tělních otvorů.

Leporipoxvirus patří mezi DNK viry, jeho velikost je 280 x 230 nm. Je odolný vůči dezinfekčním prostředkům, citlivý vůči éteru. Ve vysušeném infekčním materiálu (v králičích kožkách) může zůstat plně infekční až 10 měsíců.

Přirozeně vnímaví jsou domací i divocí králíci. Hlavní přenos onemocnění je bodavým hmyzem. Po mechanickém poškození kůže se virus dostává do krevního oběhu, kde se množí. Období mezi vstupem nákazy do organismu a vypuknutím nemoci je 6 až 10 dní. Onemocnění se projevuje hubnutím, překrvením spojivek, výtokem z očí, zduřením víček, tvorbou uzlovitých změn v oblasti očí, ušních boltců, nozder, pohlavních orgánů. K úhynu dochází za 12 až 14 dní. Úmrtnost je vysoká. Léčba onemocnění neexistuje, proto je důležité dbát na prevenci.

 autor MVDr. Jana Dudová

Proti myxomatóze lze chov králíků chránit očkováním. Nejlépe je začít s očkováním v dubnu, květnu než začne invaze bodavým hmyzem. Vakcinují se králíci starší 10 týdnů. V oblastech s nepříznivou nákazovou situací je možné vakcinovat králíky od 4 týdnů s následnou revakcinací za 6 týdnů. Způsob očkování je intradermální (průpisem ucha vakcinační dvojjehlou) nebo subkutánní (aplikací jehlou pod kůži). Očkovat lze jen zdravé králíky bez horečnatého onemocnění. U očkovaných králíků se vytváří dočasná imunita, proto je potřeba každoročně chov přeočkovat proti myxomatóze.

Doplňující dotazy:

1) Je možné, že někteří králíci myxomatózu přežijí? Pokud ano, můžeme je nechat bez obav v chovu?

Ano, králici mohou onemocnění přežít, ale stávájí se pak rezervoárem nákazy. Není proto vhodné králiky v chovu po uzdravení ponechat.

 autor MVDr. Jana Dudová

2) Má smysl nechat králíky očkovat, když vím, že nákaza již řádí v sousedství? Pokud nákaza již řádí v sousedství, je velice pravděpodobné, že pronikne i k Vám. Očkování je prevence a teď, kdy myxomatóza řádí, je již dost pozdě s ní začít - imunita u králiků se vytvoří minimálně za 14dní po očkování. Po tuto dobu králici nejsou chráněni a onemocnění může propuknout. Nákaza se přenáší bodavým hmyzem, proto doporučuji zabezpečit chovy králiků právě před nimi (ochranné sítě; hodně často vytváří pavouci pavučiny na pletivech králikáren, nevypadá to esteticky hezky, ale je to velmi účinná ochrana před komáry...). 3) Čím vydesinfikovat králíkárnu, abych 100% zabránil infekci nových králíků? Králikárnu je možné desinfikovat 2% NaOH (louh sodný), nechat prázdnou a za 3 týdny po desinfekci zvovu použít. 

 autor MVDr. Jana Dudová