Odchov

 

Králík

03.03.2023

Králík je oblíbeným domácím mazlíčkem i chovným zvířetem. Existuje mnoho různých plemen králíků, které se liší velikostí, tvarem těla, zbarvením srsti a chováním. V tomto článku se podíváme na některé základní informace o králících, včetně jejich životního stylu, potřeb a péče, kterou o ně musíme poskytovat.

Hygiena chovu

06.07.2022

Králík sice není náročný na prostředí, ale jako u každého živočicha je prostor, v němž žije, jedním z nejdůležitějších faktorů pro jeho úspěšný rozvoj.

V posledních letech lze ve společnosti pozorovat zvýšený zájem o zdravé stravování, a tedy i o tzv. funkční potraviny, které přinášejí spotřebitelům víc než jen základní živiny.

Chov výstavních králíků zahrnuje poskytnutí specifických životních podmínek a správné výživy, abychom dosáhli odchovu exteriérově dokonalých jedinců.

Zakrslý králíček je oblíbeným chlupatým společníkem jak dětí, tak dospělých. A nejen pro svou nenáročnost - brzy zjistíte, že je velice inteligentním spolubydlícím, který dokáže svého majitele bezpodmínečně milovat, ale taky zarytě nenávidět.

Pokud se nám vyhnuly již zmíněné nepříjemnosti s kocením, špatným odchovem, tak se mláďata jistě dobře vyvíjí. Už po 9 dnech začínají vidět a kolem 20. dne začínají též vylézat z hnízda a hledat si vlastní potravu. V této době musíme být více než dosti obezřetní, abychom se vyvarovali krmným chybám.

Odstavem máme nejkritičtější období života králíků za sebou, ale stále nás čeká mnoho práce a nervů. I když několik týdnů po odstavu jsou ve většině případů mladí králíci v pořádku, nehrozí jim nebezpečí v podobě kokcidiozy a trávicích problémů, jako před a těsně po odstavu, tak i nyní naneštěstí musíme dodržovat určitý systém a pokyny. Odměnou nám...

Byl bych velmi nerad, kdyby níže uvedené řádky někdo potřeboval nutně čísti. Bohužel stane se, že mláďata o matku přijdou, nebo se samice přestane o své potomky starat a v takové situaci nezbude nic jiného, než si tento článek pročíst. Ať to či ono, v takovém případě potřebují naší pomoc, aby dorostla a odchov proběhl bez větších úhynů. Máme-li v...

Nedílnou součástí chovu králíků je i schopnost chovatele králíka připravit pro kuchyňské účely, resp. zabít. Takový úkon není nikterak obtížný, zvládne ho každý i sebeméně zručný chovatel, který nemá panickou hrůzu z krve. Tento článek slouží všem chovatelům. Vy, kteří chcete chovat na výstavy a myslíte si, že pro Vás tyto řádky nejsou, jste na...