Výživa a krmení kojících samic

09.01.2020

Po úspěšném narození králíčat je zapotřebí zaměřit pozornost na krmnou dávku kojících samic. Kojící samice vyžadují vysoce energetickou krmnou dávku. Proto je zapotřebí navýšit celkové množství jadrných krmiv až na 60 až 70 % z výživné hodnoty dávky (co jsou jadrná krmiva více v článku zde). V letních měsících bývá zařazována luskoobilní směs. Z objemných krmiv je nepostradatelné seno, které musí být, hlavně v zimním období, velmi kvalitní (Šťastník, 2015).

Potřeba sušiny je v této kategorii navyšována z 55-74 g na začátku laktačního období až na 113 g na 1 kg živé hmotnosti v konečné fázi laktace. Hranice stravitelnost dusíkatých látek je na úrovni 72 - 74 %. Jejich obsah v kg krmiva nesmí být nižší než 180 g. Pokles dusíkatých látek pod tuto hranici způsobuje snižování mléčné produkce samic. To se odrazí i v nižší hmotnosti odstavovaných králíčat. 

Denní doporučená hodnota hrubé vlákniny v krmivu se pohybuje mezi 10 a 14 %. Kojící samice zvyšují svůj požadavek na množství Ca v krmivu - a to na cca 1 % v sušině krmné dávky. Potřeba energie může být uhrazována 3,5-5 % tuku v sušině krmiva. 

Nezbytné je doplňování vitamínů A, D, E a v individuálních případech i vitamínu B12. Potřebná dávka karotenu (pro zajištění vitamínu A) činí 1,5-3 mg na kus a den. Tato potřeba bývá plně uhrazena při zkrmování kvalitního sena a úsušků. 

Při snížené kvalitě sena je nutné vitamín A doplnit 250 m. j. na 1 kg živé hmoty. Denní potřeba vitamínu D činí 100 m. j. na kg živé hmotnosti a vitamín E je potřeba dodat v množství 1,5-2 mg na kg živé hmotnosti (Zadina et al., 2012).

Nárůst krmné dávky po porodu nesmí být náhlý, ale pozvolný během 7 - 10 dnů až k maximální krmné dávce. Jsou zkušenosti, že tento postupný nárůst v kombinaci s popsaným omezením před porodem zabezpečí maximální produkci mléka a prosperitu králíčat, opačný postup a následné nedostatečné spuštění mléka pak poznamená králíčata na celý život.

Co působí pozitivně na mléčnost kojících samic?

  • šťavnatá krmiva - mrkev, topinambury, krmná kapusta, plevele (pampeliška ap.),
  • míchanice - brambory se šroty, otrubami, minerální přísady, sůl (cca 2g denně)
  • "králičí polévka" - spařené šroty, otruby, ovesné vločky, minerální přísady, sůl, ovesné vločky, lněné semínko atd.

Dále je také možnost využít speciální krmné směsi pro králíčata v kritické fázi prvního přijímání potravy a navíc s krmnou směsí ideální pro kojící samice. Mezi takové prémiové krmné směsi můžeme zařadit např. Krmivo Grünhopper – Junior vytvořené speciálně pro mláďata obsahuje pestrou paletu bylin a trav.

Směs králíkům usnadňuje přechod z mateřského mléka na klasickou stravu. Je vhodná jako doplněk potravy do 16 týdnů věku 

Zdroj:

Šťastník O. 2015: Výživa a krmení kožešinových zvířat.
Zadina J., Hejlíček K., Mach K., Majzlík I.,Skřivanová V. 2012: Chov králíků.