Jadrná krmiva - obilí!

07.10.2019

Nad názvem této skupiny krmiv se asi značná část lidí pozastaví. Co to může být? Jádrem se v chovu králíků i mimo něj rozumí obilí, čili koncentrované krmivo (v malém množství vysoký obsah živin a energie), které je hned po senu nejdůležitější složkou králičí stravy. Právě jádro zabezpečuje králíkům správný vývin a růst, dobrou fyzickou a zdravotní kondici.

Bohužel narozdíl od píce a dalších krmiv je pro drobnochovatele téměř nemožné si jádro vypěstovat. Nezbývá nám tedy, než zapátrat po okolí a někde ho sehnat. Avšak pozor - není to nejlevnější záležitost! Myslete na to, že bez kvalitního jádra nemá cenu se do chovu pouštět.

Jaký druh zrnin zvolit?

Oves je pro své výborné dietetické vlastnosti nejvhodnějším krmivem pro chovné jedince a mladé králíky. Neobsahuje tolik škrobu a králíci tolik netuční. Navíc podporuje pohlavní činnost samců, dále dobře působí na říji, plodnost a tvorbu mléka u samic a kvalitu srsti. Mladí králíci ho dobře přijímají. Naneštěstí ho rádi vylupují, což má za následek velké ztráty (na krmivu). Do odstavu, tj. do 6-8 týdne můžeme proto mláďatům i samicím přidávat ovesné vločky. U samice zvýší laktaci a mláďata si lépe zvykají na pevná krmiva.

Naproti tomu ječmen se výborně hodí na výkrm, pro samce, na doplnění energie pro březí i kojící králice. Nepředkládáme ho však před připouštěním, jelikož brzdí říji. Pro mladé králíky je vhodný až po druhém, spíše po třetím měsíci stáří.


Další výkrmovou obilninou je kukuřice, s níž to nesmíme přehnat. Má vysoký obsah škrobu, a tak se oproti předešlým obilninám velká část mění na tuk. Chceme-li nějaký chovný kus vyřadit a zabít, doporučuji několik týdnů krmit právě kukuřicí v kombinaci s ječmenem - zlepší se kvalita masa. Mladým králíkům podávat až kolem 4. měsíce věku.

Pšenice, která nadýmá, a žito je pro králíky nevhodným krmivem a většina ho i nerada přijímá. Mnohem raději mají výrobky z tohoto obilí - pečivo, samozřejmě usušené a tvrdé. Králíci si hlodáním tvrdého chleba obrušují zuby a navíc je pečivo alternativní náhražkou za jádro.

Po úspěšném narození králíčat je zapotřebí zaměřit pozornost na krmnou dávku kojících samic. Kojící samice vyžadují vysoce energetickou krmnou dávku. Proto je zapotřebí navýšit celkové množství jadrných krmiv až na 60 až 70 % z výživné hodnoty dávky (co jsou jadrná krmiva více v článku zde). Z objemných krmiv je nepostradatelné seno, které musí být velmi kvalitní!