Co nám králíček říká svým chováním?

22.07.2021

Zakrslý králíček je oblíbeným chlupatým společníkem jak dětí, tak dospělých. A nejen pro svou nenáročnost - brzy zjistíte, že je velice inteligentním spolubydlícím, který dokáže svého majitele bezpodmínečně milovat, ale taky zarytě nenávidět.

I když to tak nemusí na první pohled vypadat, králíci jsou citlivé bytosti, které vnímají naše chování vůči nim a pamatují si, pokud je jim ublíženo.

Vyskakování do vzduchu a běhání dokola

Setkat se s tím můžeme hlavně u mladších králíčků, není to ale neobvyklé ani u dospělých jedinců. Chlupáč nám tím dává najevo radost, užívá si pohyb a prostor a cítí se zkrátka šťastně.

Cvakání

Cvakání rozlišujeme na dva typy - spokojené a nespokojené. Pokud králíček tiše cvaká zuby například při mazlení, je mu to příjemné, je uvolněný a užívá si to. Může ale cvakat i hlasitě, rychle a dlouze v kuse a to už je něco špatně. Dává tím najevo nervozitu, nespokojenost, ale třeba i to, že ho něco bolí.

Olizování

Králíci mohou kromě olizování sebe sama při čištění olizovat i věci, nábytek a dokonce i nás. Jakmile vás milovaný chlupáč začne olizovat, je to od něj projev lásky a důvěry. Pokud jste zrovna v ruce nedrželi zeleninu nebo ovoce, pak vás jen ochutnává a rád si i kousne.

Hrabání

Ať už doma v kleci či venku ve výběhu, králíci velice rádi hrabou a to při nejrůznějších příležitostech. Když hrabou v kleci na svém "záchodovém" rohu, obvykle se nám snaží naznačit, že už je čas ho vyčistit. Jindy zase jen hledají ten lahodný kus jídla, co pod podestýlkou cítí, samičky zase mohou v kleci urputně hrabat, když staví hnízdo.

Odpočívání

Králíčci umí odpočívat v mnoha polohách, ať už zavrtaní do klubíčka, nebo s nataženýma nohama jako sfinga. Pro odpočinek si s oblibou hledají rohy a kouty, kde se cítí bezpečně. Pokud svému majiteli věří, lehnou si k němu.

Stavění se na zadní nohy

Nějaký zajímavý předmět je moc vysoko! Když se ušák staví na zadní nohy, je zvědavý a rozhlíží se kolem z větší výšky.

Chrochtání

Chování typické spíš pro samečky. Králíček vás obíhá dokola a podivně při tom chrochtá, což se podobá namlouvacím procedurám při rozmnožování. Po kastraci toto ustává.

Vrčení

Tiché i hlasité vrčení, sklopené uši, napětí a při sebemenším pohybu výskok a útok - králíček je z něčeho značně nabroušený a chce, abyste mu dali pokoj. Samičky si tímto často brání svoje teritorium, například klec. Důležité je zachovat klid, trpělivost, králíčka netrestat a vytrvat. Časem, jak si k vám postupně vybuduje vztah, toho nechá.

    Pískání

    K pískání dochází až v krajních případech, kdy je ušák vyděšený k smrti. Tento zvuk nezaslechnete často. U hodně malých mláďat může znamenat, že je samička nedostatečně kojí, u starších již zmíněný stres a velký strach.

    Spaní na boku

    Často se stává, že králík jakoby z ničeho nic padne na bok a vypadá jak mrtvola. Neděste se, takhle jen králíci odpočívají, když jsou hodně unavení.

    Dupání

    Králíček sedí na místě a hlasitě dupe; snaží se vám říct, že mu něco hodně vadí. Může to být jiné zvíře, nový předmět nebo nepříjemný zvuk. Tak jako tak, je kvůli tomu hodně naštvaný a vám nezbývá než počkat, než ho to přejde, nebo problémovou záležitost odstranit.