Odstav králíčat

25.11.2019

Pokud se nám vyhnuly již zmíněné nepříjemnosti s kocením, špatným odchovem, tak se mláďata jistě dobře vyvíjí. Už po 9 dnech začínají vidět a kolem 20. dne začínají též vylézat z hnízda a hledat si vlastní potravu. V této době musíme být více než dosti obezřetní, abychom se vyvarovali krmným chybám.

Samice svá mláďata kojí poměrně dlouho. Její laktace graduje kolem 28. dne po porodu, poté strmě klesá a zcela se zastavuje až za další 2-3 týdny, někdy i později - záleží na krmné dávce, ročním období, genetickém založení a dalších faktorech. Z toho vyplývá, že dříve než 28. den nemá smysl mladé odstavovat, jelikož si stále mají od samice co vzít. V této době bychom měli králíkům dopřát to nejlepší, co máme. Vše o tom, jak krmit, je popsáno v tomto článku.

Krmivo pro mláďata králíků - 150 g

Krmivo Grünhopper – Junior vytvořené speciálně pro mláďata obsahuje pestrou paletu bylin a trav. Směs králíkům usnadňuje přechod z mateřského mléka na klasickou stravu. Je vhodná jako doplněk potravy do 16 týdnů věku. Obsahuje za studena lisovaný lněný olej, který dodává srsti lesk. Petržel a oregano navíc díky detoxikačním a dezinfekčním účinkům pozitivně působí na trávicí trakt. Součástí směsi je i měsíček, který má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá tělu zbavovat se škodlivých bakterií a plísní. Směs je vhodná jako doplněk stravy k senu nebo čerstvé zelenině.

159,00 Kč

Krmivo pro mláďata králíků - 650 g

Krmivo Grünhopper – Junior vytvořené speciálně pro mláďata obsahuje pestrou paletu bylin a trav. Směs králíkům usnadňuje přechod zmateřského mléka na klasickou stravu. Je vhodná jako doplněk potravy do 16týdnů věku. Obsahuje za studena lisovaný lněný olej, který dodává srsti lesk. Petržela oregano navíc díky detoxikačním a dezinfekčním účinkům pozitivně působí na trávicítrakt. Součástí směsi je i měsíček, který má protizánětlivé vlastnosti a pomáhátělu zbavovat se škodlivých bakterií a plísní. Směs je vhodná jako doplněkstravy k senu nebo čerstvé zelenině.

249,00 Kč

    Pokud dodržíme správné zoohygienické podmínky, budeme dobře krmit a nic nepodceníme, dostaneme se až k nejkritičtější fázi chovu králíků - odstavu. Co to vlastně je? Jedná se o chovatelem provedný přesun samice do jiného kotce, zkrátka pryč od mláďat. Často se můžete setkat se spojením odstav mláďat, ale tato formulace není přesná. Mláďata jsou totiž navyklá na svůj kotec a přenášet je jinam by opět vyvolalo vysoký stres, který by mohl vést k vyšším úhynům. Právě proto odstavujeme samici namísto mláďat. Jistě nemusím opět opakovat, že přesunutím matky vystavíme mladé v prvních dnech vysokému stresu, proto není na škodu v této době přeléčit králíky preventivně proti kokcidioze. Tři dny podáváme v nápoji lék, pak uděláme další 3-4 dny pauzu, ve kteréž to době samici odstavíme, a poté opět další tři dny mláďatům podáváme lék. Nejčastěji se užívají přípravky jako je Sulfamidin, ESB3 a další. Při takovémto přeléčení je pravděpodobnost úhynu velmi nízká.

    Správné načasování odstavu je klíčové

    Odstav probíhá nejčastěji 42.-56. den po kocení, někdy déle či dříve. Osobně nedoporučuji brzký ani pozdní odstav, snažme se dodržet určené rozpětí. Časný odstav není dobrý pro mláďata (velký stres, stále pijí mléko), pozdní zase pro samici (nadměrné vyčerpání). V této době mláďata línají, vyměňují mléčný chrup. Již tak jsou ve velkém stresu, nesmíme jim ho tedy ještě více zvyšovat. Nebylo by to ku prospěchu ani nám, ani mláďatům.

    Zvolíme-li časný odstav, samici pro jistotu první dva dny nepodáváme jádro a šťavnatá krmiva, první den nedáváme vodu - samice ztratí mléko a vyhneme se tak zánětu mléčné žlázy. Můžeme přidat i větvičky vrby, které zastavení laktace ještě napomohou. Samici můžeme znovu připustit nejdříve dva týdny před odstavem, avšak doporučuji připouštět až těsně před či po provedení tohoto úkonu.

    Vydrží-li mladí první týden po odstavu bez újmy, máte takřka vyhráno a tento článek tak splnil svůj úkol ;-)