Odchov mladých králíků
Odstavem máme nejkritičtější období života králíků za sebou, ale stále nás čeká mnoho práce a nervů. I když několik týdnů po odstavu jsou ve většině případů mladí králíci v pořádku, nehrozí jim nebezpečí v podobě kokcidiozy a trávicích problémů, jako před a těsně po odstavu, tak i nyní naneštěstí musíme dodržovat určitý systém a pokyny. Odměnou nám bude nulový úhyn, výborné přírůstky a v neposlední řadě úspora steliva, krmiv, léků a tím i financí.
Po odebrání samice od králíků necháme odstávčata asi do třetího měsíce stáří (někteří odstavují až v této době) ve společném kotci a poté králíky roztřídíme. Právě teď je nutné se rozhodnout, který králík půjde do výkrmu a najde uplatnění v kuchyni, a který naopak skončí v odchovu s tím, že ho buď zařadíme do našeho nebo cizího chovu. Ať tak či tak, králíky přemisťujeme co nejméně, abychom je zbytečně nestresovali.
Obecně můžeme říci, že čím méně králíků umístíme v kotci (nejlépe každého zvlášť), tím lépe rostou a vyvíjí se. Tím chci naznačit, že mláďata vybraná v této době do chovu bychom měli umístit do vlastních kotců, aby měla klid pro dobré vyspění. Stejně tak můžeme i králíky ve výkrmu rozdělit po jednom, ale většinou je to velice zbytečné - nikdo nemá takový obrovský počet kotců - a tudíž volíme společné ustájení, kde je v kotcích více mladých pohromadě. Krmíme-li kompletní krmnou směsí (granulemi), není nutné králíky rozdělovat dle pohlaví, jelikož jsou většinou do čtvrtého měsíce stáří vykrmeni a zabiti, avšak při klasickém krmení je rozdělíme dle pohlaví. Samce můžeme nechat až do pátého měsíce spolu, většinou do té doby snesou a poté se již vyplatí je zabít. Mladé samice spolu může zůstat až do konce výkrmu. Doporučuji si v odchovu nechat více králíků a postupně s přibývajícím věkem ty méně kvalitní přeřezovat do výkrmu. Vybíráme dle temperamentu, hmotnosti, užitkových standardů, zdravotního stavu a v případě chovu na výstavy i podle vzorníku (o tom v článku o výběru chovného kmene).

O krmení je zbytečné se opět zmiňovat, vše potřebné o krmení je popsáno ve dvou článcích o krmné technice. Připomenout mohu jen to, že od 3-4. měsíce stáří, krmíme ve výkrmu králíky ad limitní dávkou a v pátém měsíci u králíku v odchovu ubíráme, aby nám neztučněli, což by se později v chovu (hlavně u samic) neblaze projevilo.
Nesmíme opomenout ani prevenci proti kokcidioze a jiným trávícím problémům a proto podáváme králíkům občas větvičky stromků (vrba, smrk, jabloň) a králíky cca 2-3 týdny po odstavu přeléčíme proti kokcidioze některým z doporučovaných přípravků (ESB3, Sulfonamid, aj.). Přeléčit můžeme později i znovu, budou-li problémy, ale ve většině případů je již vše v pořádku a další (většinou třetí) přeléčení není třeba.
Nejdůležitější podmínky úspěšného odchovu:
- Králíky přemisťujeme co nejméně, nejlépe jen jednou při třídění.
- Samce a samice po 3. měsíci stáří umístíme v jiných kotcích.
- Do chovu si vybíráme nejlepší jedince.
- Vybíráme více kusů a postupujeme vyřazovací metodou ;-)
- Ze začátku krmíme opatrně dle postupu uvedeném ve článku o krmné technice.
- Nezapomeneme preventivně přeléčit proti kokcidioze.
Závěrem nezbývá než všech chovatelům popřát kvalitní, ale hlavně zdravé odchovy!