Klec pro králíka

31.08.2021

Ne každý chovatel králíků má možnost své ušáky ubytovat v prostorném kotci venku na zahradě. Proto se však nemusí lásky k nim vzdávat. Také klec pro králíka může být vyhovující, pokud ji dobře vyberete. Podle jakých parametrů se při výběru klece pro králíka řídit?

Klec pro králíka musí být prostorná

Nejdůležitějším parametrem, který musíte při výběru klece pro králíka dodržet, je dostatečný prostor. Minimální rozměry klece jsou 80 x 40 x 40 cm, avšak čím prostornější klec bude, tím lépe. 

Kromě pobytu v kleci musíte navíc svému ušákovi dopřát i pravidelný pobyt mino klec, například v ohrádce venku. Nedostatek pohybu se u králíků projeví jejich tloustnutím. Takový králík se pak dožije nižšího věku než králík, který má pohybu dostatek.

Jaký materiál je pro klec nejvhodnější?

Na trhu existují klece z různého materiálu. Některé chovatele může napadnout ubytovat svého králíka ve starém akváriu po rybičkách nebo v plastovém boxu s průduchy. Takové obydlí je však pro králíky naprosto nevhodné. 

Nejlepší je mřížová klec, která zajistí dostatečný přísun vzduchu a větrání. Nejlepší materiál klece je pak kov, který lze snadno umýt. Díky pravidelné údržbě se pak v kleci nehromadí vlhkost a s ní plísně a bakterie. 

Mřížová klec má snad jen jednu nevýhodu, a to že kolem ní přes mříže nadělá králík nepořádek. To lze vyřešit vyvýšeným plastovým dnem. Tento typ klecí je pak potřeba čistit mnohem častěji, protože se ve vyvýšeném dnu hromadí vlhkost.

Vybavení klece

Samotná klec pro králíka nestačí. Je potřeba ji vybavit jeslemi na seno, podestýlkou, která slouží jako záchod pro králíka, miskou na vodu a granule. Pobyt v kleci můžete svému ušákovi zpříjemnit nějakou hračkou.

Kde klec umístit?

Vzhledem k tomu, že je klec pro králíka mobilní, na rozdíl od kotce, můžete pro ni vybrat to nejlepší místo. Klec pro králíka nepatří do průvanu, vhodným místem pro ni není ani kuchyně, kde by králíka dráždily výpary od sporáku. 

Klec pro králíky nepatří ani do zakouřeného prostředí nebo na přímé slunce. V případě příliš chladného prostoru je potřeba klec podložit polyesterem, abyste zabránili prochladnutí králíka. Lze zvolit i vyvýšenou klec. Klec s králíkem neumisťujte ani do ložnice, kde by vás rušilo jeho noční dovádění. Také ušákovi dopřejte klid a snažte se ho umístit mimo hluk.