Králíkárna - jak velká by měla být?

02.06.2023

Aby byl králík zdravý a mohl se vyvíjet, tak se potřebuje hodně hýbat - na to je potřeba myslet při zařizování králíkárny. Čím větší bude, tím lépe, přičemž velikost králíkárny musí být vybrána i s ohledem na skutečnost, že králík poroste. 

Výška klece by měla umožnit dospělému králíkovi postavit se na zadní - králíkárna by tedy měla být alespoň 60 cm vysoká. Stejně tak je potřeba, aby nabízela dostatek místa na délku, a to alespoň metr, ideálně metr a půl.

Vizuálně by králíkárna měla přesahovat velikost králíka alespoň 4x, neboť ušáci, kteří jsou zavření v malé kleci, mohou mít zdravotní problémy. Nedostatek fyzické aktivity vede k nadváze, snížení svalového tonusu, srdečním onemocněním a dalším potížím. Skvělou volbou z toho pohledu je tedy králíkárna s výběhem.

Nejvhodnější materiály pro králíkárnu

Co se týče materiálů, tak nejčastěji je na výrobu králíkárny používáno dřevo v kombinaci s kovovými mřížkami. Dřevo je ekologické, odolné a dlouho vydrží. Je však potřeba si dávat pozor na to, aby bylo bez třísek, jež by mohly králíka nepříjemně poranit. Dřevěné králíkárny totiž nelze lakovat kvůli nebezpečí pro zvířata a dřevo tedy musí zůstávat ve své přírodní podobě.

Dalším rozšířeným typem králíkárny jsou ty kovové s protiskluzovými plastovými prvky. I v tomto případě musí být materiál pro domácího mazlíčka bezpečný - je žádoucí, aby stěny byly pozinkovány a nebyly nijak natřené.

Co dále je ještě důležité u klece pro králíka?

Vhodná králíkárna nemá žádné široké mezery a nic ostrého zvenku ani zevnitř. Dvířka klece pro králíky by měla být dostatečně široká, aby umožňovala strčit ruku do všech jejích záhybů. Co se týče vnitřního vybavení králíkárny, tak chybět by neměly nádoby na jídlo a vodu, jež by měly být těžké, aby je králík nepřevrhl.

Pro pohodlí je rovněž doporučováno zakoupit plastový záchod pro králíka a dostatek měkkého sena. Stejně tak je dobré, aby králíkárna měla nějaký úkryt, kam se králík může schovat před zvědavými pohledy a cítit se zcela bezpečně - tím se eliminuje stres. Ten se dá koupit ve zverimexu, nebo si jej můžete sami vyrobit.