Holíčský modrý

21.04.2024

Malé slovenské plemeno králíka s šedomodrou hustou krátkou srstí a sympaticky zavalitým tělem - to je holíčský modrý. Ačkoli toto plemeno bylo uznáno už v roce 1975, čeští chovatelé si ho začínají více všímat až nyní.

Historie plemene

Holíčský modrý patří mezi šest slovenských národních plemen králíků. Vyšlechtěn byl Imrichem Vankem z města Holíče, odtud také pochází jeho název. Holíčský modrý vznikl vlastně náhodou - vyštěpil se ve vrhu sivomodrého rexe, jehož šlechtění se Vanek věnoval. Za samostatné plemeno byl uznán v roce 1975. Navzdory svým mnoha atraktivním vlastnostem nikdy nezískal na přílišné popularitě, výjimkami jsou jen jeho domovské Slovensko a Německo. V Česku jde stále spíše o raritní plemeno, ačkoli se o něj zajímá stále více chovatelů - tradičně jsou u nás oblíbenější větší modrá plemena.

Vzhled a povaha

Hmotnost dospělých jedinců tohoto plemene se pohybuje kolem dvou a půl až tří a půl kilogramů, tělo je zavalité, válcovitého tvaru a kvalitně osvalené. Holíčský modrý má jednolitou ocelově modrou lesklou barvu bez výraznějších přechodů nebo skvrn (příměs bílých chlupů nebo melíru je vadou), vzpřímené uši a velké světlé oči s tmavomodrou duhovkou. Hlava samic je jemnější. Co se týče povahy, jde o vhodného domácího mazlíčka, který bude ve vhodných podmínkách krotký a důvěřivý a uvítá kontakt s dalšími králíky i lidmi. Toto plemeno nemá žádné zvláštní nároky, postačí řídit se obecnými doporučeními pro chov králíků.

Cena a dostupnost

V případě zájmu je vhodné opatřit si králíka od ověřeného a spolehlivého slovenského (nebo podle vzdálenosti německého) chovatele. Těch slovenských by momentálně mělo být asi devět. Cena holíčského modrého se pohybuje přibližně od 500 Kč do 3000 Kč.