Burgundský králík

02.08.2021

Patří do skupiny středních plemen původem z Francie z oblasti Champagne z kraje burgundského, což v překladu znamená plavý z Burgundska. Z Francie se burgundský králík rozšířil do celé Evropy. 

zdroj: www.flikr.com

Uznané bylo v roce 1919, do Československa bylo za účelem faremního chovu dovezeno v roce 1970 z Dánska. 

Burgundský králík vyniká rychlým růstem a při dobrém krmení mláďata dosahují živé hmotnosti 3-3,20 kg již ve čtyřech měsících. Váha dle platného standartu je od 4,00 - 5,00 kg. Často mají váhu daleko vyšší.

Králík burgundský má mírně zavalité tělo, poněkud delší, se silným osvalením pánevní partie. Hlava tohoto plemene má širší čelní i nosní partii, u samců jsou výrazně vyvinuty skráně. 

Uši má burgundský králík masitější, lžičkovitě otevřené, na koncích zaoblené, ale jemnější, jejich délka je 11,5-13 cm. Končetiny jsou jemnější, s polovzpřímeným postojem.

Srst má burgundský králík hustou v podsadě, má výrazné, avšak nikoliv husté pesíky. Délka krycího chlupu se pohybuje kolem 3 centimetrů. Barva krycího chlupu je žlutočervená, žlutý odstín má přednost. Oční kroužky, skráňová obruba, vnitřní strany končetin, břicho a spodina pírka jsou světle krémové.

 Skvrny u pohlaví jsou výrazně bledě červené. Žlutočervená barva se má stejně rozkládat po celém těle včetně hlavy, uší a končetin. Očí má burgundský králík hnědé, drápy tmavě rohovité.

Barva podsady je nepatrně světlejší než barva krycího chlupu, sahá až ke kůži.

Barva králíka je mnohem jasnější než Saského zlatého králíka a červeného Novozélandského.

Plemeno je oblíbené i proto, že se hodí ke křížení s jinými králíky, kteří jsou také chováni kvůli masu. Chovatelé, kteří se nezabývají čistokrevným chovem, je zpravidla kříží právě s kalifornskými králíky, což má vliv na rychlé přírůstky a zmasilost králíčat. Samičky burgundského králíka jsou výborné matky