Činčila velká

05.08.2021

Toto střední plemeno bylo vyšlechtěno v Německu a Anglii z Činčily malé. Hlavním cílem tohoto šlechtění nebylo zvýšit masnou užitkovost, ale zvětšit kožku. 

zdroj: www.kralicinaprodej.cz

Tato králičí kožka měla nahradit kožešinu činčily pravé, což je hlodavec, který žije v jihoamerických Andách. Kožešina tohoto zvířete byla velmi drahá, a proto měla být jako náhrada poskytnuta kožka činčily velké. Toto nově vyšlechtěné plemeno se setkalo s velkým zájmem chovatelů.

Hmotnost dospělých zvířat je 4,5 - 5,5 kg. Tělo je mírně zavalité se širokou hrudí. Na hlavě se nachází mírný klabonos. Uši jsou poměrně velké, masité, s tmavými konci. U králic se mžeme občas setkat s lalokem, který se nachází na krku.

Základní zbarvení je šedé s modrou podsadou a bílou mezibarvou. Tato kombinace vytváří tzv. housenkování. Plemeno je plodné s dobrými růstovými vlastnostmi. Díky těmto vlastnostem je toto plemeno oblíbené mezi drobnochovateli.

V dnešní době je chováno především pro masnou produkci, nikoliv pro svou kožešinu. Mnoho chovatelů tohoto plemene využívá pro meziplemenné křížení s jinými plemeny králíků (Kalifornský, Burgundský, Zemplínský aj.), kde se projevuje heterozní efekt - dobrá vzrůstovost potomků.

V červnu 1963 byl založen klub chovatelů činčil velkých a v současné době má klub 76 členů. Celá činnost klubu je zaměřena na zlepšení exteriéru a zkvalitnění chovu.