Kalifornský králík

02.08.2021

Jedná se o masné plemeno, které bylo vyšlechtěno v USA obchodníkem s kožešinami Georgem Westem z Kalifornie. Plemeno vzniklo křížením činčily, himalájského (ruského) králíka a novozélandského bílého. 

zdroj: www.kralicinaprodej.cz

V roce 1928 bylo toto plemeno zařazeno do amerického vzorníku. Poprvé byl vystaven roku 1929 a o deset let později byl uznán jako plemeno.

Toto plemeno se chová v dnešní době především na maso. Původní zbarvení tohoto plemene bylo velmi podobné himálajskému. Jeho kresbě se také říká himalájská. 

Mláďata narozená v zimě mají téměř vždy lepší kresbu než narozená v létě. Právě narozená mláďata jsou celá bílá a teprve později se začínají vybarvovat. Není bez zajímavosti, že vyholíme-li v zimě kalifornskému králíkovi určité místo, naroste na něm černá srst.

Tělo kalifornského králíka je velmi zavalité s širokou hrudní i pánevní partií, dobře osvalené. Hlava dobře tvarovaná, středně plná a vzpřímeně nesená na krátkém krku, těsně přiléhající k tělu. 

Uši dobře nasazeny na hlavě, těžké na základně a vedeny přímo vzhůru o délce 10,5 až 11,5 cm. Oči jasné, živé a růžové barvy. Barva drápů tmavě rohovitá až černá. Hmotnost dospělých králíků se má pohybovat v intervalu 4 až 5 kilogramů.