Zakrslý beran

31.07.2022

Zakrslý beran okouzlí většinu lidí od první vteřiny. Jejich dlouhé, svěšené uši jsou prostě velmi roztomilé.

Velikost

zakrslá plemena

Hmotnost

1,2 až 2 kg

Srst

krátká, hustá, měkká

Námaha na údržbu

nízká

Povaha

vyrovnaná, přátelská, klidná

Životnost

5-12 let

Vhodnost pro chovatele

začátečník, pokročilý, profesionál

Země původu

Nizozemsko

Chov v bytě

ano

Chov venku

ano

Plemeno bylo vyšlechtěno roku 1952 v Nizozemí ze zakrslých barevných, francouzských a anglických beranů. Plemeno bylo poprvé vystaveno v roce 1964 na Svazové výstavě v Den Bosch (Nizozemsko) a ve stejném roce uznáno.

O jejich vyšlechtění se zasloužil Holanďan Adrian de Cock z Tilburg. Nejdříve se chovali především divoce zbarvení, železití a madagaskaroví berani, ovšem dnes se vyskytují téměř ve všech barevných rázech.

Tělo je krátké, zavalité, velmi svalnaté. Hlava je velká, široká, se silně zkoseným nosem, tzv. "beraní" hlava (výrazně klabonosá). Uši jsou svěšeny po stranách dolů, otevřenou stranou dovnitř, typická je "beraní korunka", což je přehyb uší, silných převážně u kořene.

Uši dorůstají délky 22-28 cm a vzhledem k tomu, že zakrývají boltce, zakrslý beran neslyší příliš dobře (nejsou tak nervózní).

Hmotnost je minimálně 1,2 kg, normální váha se pohybuje v rozmezí od 1,5 kg do 1,9 kg a nejvyšší je 2 kg. Srst je hustá, lesklá, středně dlouhá a povoleny jsou různé barevné rázy.

V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. registrováno celkem 1420 mláďat v celkem 28 barevných varietách (nejvíce durynský, divoce zbarvený a rhönský barevný ráz).

Zakrslý beran je považován za klidné a důvěřivé zvíře a je zejména pro svou velikost, ale také povahu, vhodný především pro děti a mládež. Jsou trochu líní. Takže byste měli být opatrní při jejich krmení, protože se u nich rychle rozvine obezita, což není vůbec zdravé.