Japonský králík

03.04.2022

Japonský králík se pyšní krásnou krémovou srstí s příměsí hnědých až černých pruhů, které objímají jeho tělo. Už jste o tomto plemeni slyšeli? 

Kde se vzal, tu se vzal

Zdroje o původu tohoto jedinečného plemene se velmi liší. Často se můžete dočíst, že byl japonský králík vyšlechtěn ve Francii v druhé polovině 19. století. Japonský králík je křížencem brabantského králíka s parkovým králíčkem. Toto plemeno se poprvé objevilo na Pařížské světové výstavě v roce 1887 a u nás je známé zhruba od roku 1903.


Proč japonský králík?

Ptáte se, proč je toto plemeno nazýváno "japonský" králík, když byl vyšlechtěn ve Francii? Tito králíčci byli dovezeni do Spojených států amerických a po útoku na Pearl Harbor se plemeno přejmenovalo do podoby, kterou známe dnes.

Japonský králík v našich končinách

Japonský králík byl v Čechách v minulosti velice oblíbený. Postupem času jeho popularita ale bohužel začala klesat. Na toto plemeno dnes už narazíte pouze mezi zapálenými příznivci, kteří se tímto plemenem chlubí na celosvětových výstavách. Na těch lokálních japonského králíka sotva pohledáte, i když s trochou štěstí ho lze spatřit na Táborsku nebo Kroměřížsku.

Vzhled

Japonský králík se řadí mezi střední plemena, jehož váha se pohybuje mezi 3,75 až 4,50 kilogramy. Jeho tělo je svalnatější s bezchybným držením ocasem. Jeho hlava je široká a klenutá s ušima, které jsou ve vzpřímené poloze dlouhé zhruba 12 cm.
Srst je hustá, pružná s jedinečnou kresbou hnědých až černých pruhů, které objímají tělo tohoto plemene. Tuto kresbu najdete na hlavě, střední a zadní části těla, zbylá část je krémové barvy.

Využití králíka

Japonský králík nikdy nebyl určen přímo ke konzumaci, ale převážně k výstavnictví. Jelikož je toto plemeno ale přešlechtěno, často se stává, že například z vrhu osmi králíků najdete kresbu pouze na jednom nebo dvou jedincích. Ti s nejhezčí kresbou jsou často odchováváni přímo pro soutěžní výstavy Českého svazu chovatelů, zatímco ti méně zajímaví jedinci nemají takové štěstí.