Velký světlý stříbřitý

06.08.2021

Řadí se k nejstarším kulturním plemenům. Je také velmi oblíbené nejen v zahraničí, ale i u nás. Toto plemeno bylo známo už v roce 1730. Bylo vyšlechtěno z původních francouzských plemen, jako byl králík francouzský a králík šampaňský.

zdroj: www.kralicinaprodej.cz

Cílem šlechtění bylo vyšlechtit masné plemeno s velkou a kvalitní kožkou.

Hmotnost se pohybuje v rozmezí 4,5 - 5,5 kg. Barva srsti je typicky stříbřitá. Toto zbarvení vytváří střídání bílých, černých a modravých chlupů. Mláďata se rodí celá černá a následně se začínají vystřibřovat. Čím je kožešina více stříbřitá, tím se považuje za hodnotnější.

Tělo je typického masného typu, válcovité se širokým hrudníkem a silnými končetinami. Samice jsou plodné a jsou to dobré matky. Jedinci jsou náročnější na krmení, ale při splnění požadavků na výživu poskytují dobrou masnou užitkovost.

Počátkem roku 1967 skupina chovatelů ze severní Moravy a Slezska iniciovala založení klubu chovatelů. Klubová a plemenářská práce zahrnuje, podobně jako v některých dalších klubech, zásadní plemenářská opatření - výběr nejlepších zvířat, typizaci, liniovou plemenitbu, vyhodnocení nejkvalitnějších plemeníků.

Inzeráty na toto plemene naleznete ZDE.