Havana

22.10.2023

Začínající chovatelé králíků si vybírají chovné plemeno většinou na doporučení zkušenějších chovatelů, někteří hledají na internetu a vybírají si ty nejstatnější druhy, a jiní se zamilují do vzhledu některého plemene hned na první pohled. A přesně to se vám může stát, když uvidíte králíka plemene Havana.

Odkud "havaňané" pocházejí

Plemeno Havana vzniklo koncem 19. století v Holandsku. Chovatelům u nás se králík velmi zalíbil, a tak ho začali chovat a vystavovat ve velké míře. Ovšem postupem času, když se projevila různá úskalí při zachování barvy a kvality srsti a předepsané stavby těla, ustoupil plemenný chov druhu Havana do pozadí.

Havanský králík žije 6-8 let, snese venkovní i vnitřní prostředí; při vrhu se rodí cca 6 mláďat.

  Vzhled havanského králíka

  • Jedná se o středně velké plemeno se zavalitým tělem a velmi krátkým krkem.
  • Samci mají hlavu v čelní a nosní partii širokou, se zaobleným čumáčkem.
  • Končetiny jsou silné a dobře osrstěné.
  • Uši jsou masité, vztyčené a dlouhé kolem 10 cm.
  • Srst bývá hustá s dobrými elastickými pesíky, a dostatečně dlouhá.
  • Barva krycího chlupu je lesklá, čokoládově až tabákově hnědá – po celém těle by měla být stejná, nesmí být probarvena bílým chlupy. Avšak udržet stejnoměrnou barvu srsti je hodně náročné. Vliv na nestálobarevnost srsti má třeba i nedostatečná čistota a chybějící větrání v chovatelském zařízení, neboť čpavek může způsobovat rezivění srsti.
  • Barva podsady má být modrá až ke kůži. I zde však dochází k odchylkám, barevný odstín je někdy světlejší či zašedlý.
  • Králík Havana má hnědé jiskrné oči.

  Plemeno Havana na výstavách

  Výstavy těchto králíků jsou vhodné jen v zimních měsících ve vnitřních prostorách. Letní slunce má totiž tak nepříznivý vliv na barvu srsti králíka, že trvá několik línání, než se objeví chlupy v původním odstínu. Dalšími vadami, které bývají na výstavách zjištěny, jsou kupříkladu prošlap hrudních končetin, vystouplé hrboly kyčelních kostí, objevili se samci s rozštěpem pyje, a dokonce s chybějícím varletem.