Sallander

02.08.2021

Plemeno Sallander je momentálně jedno z nepopulárnějších plemen králíků v Evropě. Toto plemeno vyšlechtil uznávaný holandský posuzovatel a chovatel D.J. Kuiper z města Olst v provincii Salland.

Ve svém chovu křížil durynské králíky s činčilovými a také použil zakrslé kuní králíky. Plemeno bylo uznané v Holandsku již v roce 1975. K výraznému nárůstu popularity došlo až po Evropské výstavě v Metách (2015), kdy byli vystaveni velmi kvalitní jedinci od francouzského chovatele Frédérica Steibela.

Sallander patří do skupiny středních plemen králíků a jeho hmotnost se pohybuje mezi 3,25 až 4,00 kg. Hlavním znakem je netypické zbarvení tohoto plemene a takové zbarvení je zcela novinkou u králíkářů. Některým může zbarvení připomínat barvu bílé kávy s tmavou kresbou.

V ČR byl Sallander vystaven v roce 2019 na Celostátní výstavě v Přerově (novošlechtění) a byly vystaveny 4 králíci. Novošlechtěním se v ČR zabývá Ing. Josef Blokeš. 

Na Slovensku bylo toto plemeno uznáno ve vzorníku v roce 2016. Na Celostátní výstavě v Nitře v roce 2019 byly vystaveny tři kolekce (12 králíků) a nejlepší kolekce získala 380 bodů.

Možnosti rozšíření tohoto plemene se ukáže v následujících letech. Důležité bude určitě zopakovat na Evropské výstavě prezentaci velmi kvalitních kusů. Velice zajímavé by bylo vidět zastoupení chovatelů z Česka nebo Slovenska na Evropské výstavě.