Český červený
Červená srst, normální srst, žije v mnoha českých králíkárnách. To je český červený. Jelikož se jedná o české plemeno, skvěle se mu daří v našich podmínkách. Bystrý pozorovatel údajně odhalí jeho velkou skromnost a výrazný temperament.
Český červený, jak už název vypovídá, byl vyšlechtěn v České republice, jeho "otcem" je chovatel a posuzovatel králíků Theodor Svoboda z Modřan u Prahy. Na šlechtění pracoval v průběhu 40. a 50. let 20. století, na seznam plemen bylo definitivně zapsáno v roce 1959. Toto plemeno vzniklo z načervenalých neušlechtilých králíků, novozélandského červeného a tříslového.
Co jej charakterizuje
Tyto krasavce s červenou srstí najdete pod zkratkou Čč. Požadovaná živá hmotnost se pohybuje v rozmezí od 2,5 do 3,25 kg, přičemž dospělý jedinec obvykle dosahuje hmotnosti kolem 3 kg. Má válcovité, zavalité tělo pokryté normální srstí. Vyniká silnou hlavou, nejširší část představuje čelo a nos, na ní se vyjímají vzpřímené, pevné uši, které měří 9 až 10 cm. Má tmavě hnědé oči a rohovité drápy.
Jeho specifikem je pochopitelně zbarvení, které je v tomto případě červené, červená barva je na celém těle poměrně stejnoměrná. Na svrchní straně těla má červené zbarvení více intenzivní, oproti tomu na spodině bývá odstín matnější, barva podsady je na rozdíl od krycího odstínu mírně světlejší.
Kam s ním?
Český červený by měl mít ideálně kotec o rozměrech minimálně (délka x hloubka x výška) 70 – 80 x 60 – 70 x 60 cm. V jednom kotci může být najednou víc jedinců, ovšem králíci určení pro výstavy by měli být od 3. měsíce života separováni a žít ve vlastním kotci.
Ostatní jedinci, tedy ti negativně vytřídění (jedná se o netypické jedince – skupina bílých chlupů, melírování krycí srsti atd.), bývají obvykle převedeni na krátkodobý výkrm, tzn. do 4 měsíců. Jsou běžně ustájeni ve skromnějších poměrech, chápejte v adaptovaných stájových kotcích po malých přežvýkavcích či ve stájových boxech s hlubokou podestýlkou.
Co k snědku?
Toto plemeno nevyžaduje žádné zvláštnosti ve výživě. Pomocí stravy se může ovlivnit intenzita červené barvy, je možné podávat krmiva obsahující přírodní barviva, především se jedná o mrkev a červenou řepu.
Pro jaké chovatele je určen?
Jelikož patří mezi nenáročná plemena, hodí se i pro úplné začátečníky. Nebývá ani problém s chovným materiálem, neboť se jedná o jedno z nejběžnějších plemen. Český červený je velmi odolný vůči mnohým nemocem. Jen počítejte s jeho větším temperamentem.