Alergie králíků - jaké existují? A jak s nimi bojovat?

28.05.2023

Alergie jsou u králíků bohužel poměrně běžným zdravotním problémem a mohou se projevovat různými způsoby. Mezi nejčastější alergie u králíků patří alergie na prach, jež je navíc naneštěstí opravdu všudypřítomný - králík mu je vystaven třeba i z jeho podestýlky. Jak se alergie na prach u králíka projevuje? Zvýší se intenzita kýchání a pozorovat lze i slzení očí či vznik vyrážek na kůži.

Dále někteří králíci bývají alergičtí na určité potraviny, včetně obilovin, luštěnin, ovoce či zeleniny. Příznaky alergie na potraviny obvykle zahrnují průjem či zvracení. Proto je potřeba dávat králíkům opravdu kvalitní a vhodné krmivo - třeba Krmivo péče o zuby (250 g).

Králíci mohou být alergičtí i na kousnutí od blech a klíšťata, což se projevuje svěděním, vyrážkami či ztrátou srsti. Další relativně rozšířenou alergií je ta na určité intenzivní pachy, například na parfémy či dezinfekční prostředky.

Co králíkům pomůže proti alergii?

Boj proti alergii u králíků je samozřejmě založen hlavně na identifikaci a odstranění alergenu, který králíkovi způsobuje jeho negativní zdravotní příznaky. Zkrátka pokud je králík alergický na prach, tak je pochopitelně velmi důležité primárně minimalizovat jeho vystavení tomuto alergenu. Je tedy klíčové udržovat prostředí, ve kterém králík žije, co možná nejčistší. Pravidelné vyměňování podestýlky a čištění klece mohou výraznou měrou pomoci snížit množství prachu v okolí, a tím zlepšit zdravotní stav králíčka.

Použití vysavače s HEPA filtrem rovněž dokáže pomoci odstraňovat prach z prostředí, ve kterém králík žije. Začít ale můžete i změnou krmení - krmivo Péče o zuby je totiž vyráběno tak, aby bylo dobře stravitelné i pro králíčky, kteří mají problémy s alergií na prach. Obsahuje tedy pouze přírodní složky, které jim neškodí a naopak mají kladný vliv na jejich organismus.