Březost

17.12.2019

Po úspěšném připouštění, při kterém samice "zabřezne", čili otěhotní, nastává další pohlavní cyklus a to březost. Březost je období vývinu plodů od připouštění samice až po porod, které trvá průměrně 31 dní. Tato doba závisí na velikosti vrhu. Nosí-li samice v sobě velké množství mláďat (8 a více), bude tato doba o pár dní kratší. Samozřejmě to funguje i naopak - při menším počtu mláďat je březost delší.

Březost je velmi rizikovým údobím celého rozmnožovacího cyklu, a proto nesmíme samici vystavovat stresu. Stresem je v takovém případě zbytečné vyrušování, náhlá změna krmné dávky, pohyb jiných zvířat poblíž králíkárny, hluk, apod. Ve 3. dekádě březosti navíc samici nesmíme přenášet a zvedat, mohlo by dojít k potratu. V této době (nejpozději 28. den po připouštění) také naposledy vykydáme a zatemníme samici dvířka kusem pytle (šero), což je velice žádoucí. Do kotce také můžeme vložit kotiště (o tom další článek). Také neopomeneme přidat dostatek drobné slámy na stavbu hnízda. Samice brzy začne v rohu hrabat a formovat své hnízdo, do kterého natrhá srst (většinou až těsně nebo během kocení). Stane se, že některé samice hnízdo staví opravdu až na poslední chvíli - nebojte se, samice ho většinou nakonec postaví.

Jak rozpoznáme úspěšné zabřeznutí?

Králici bohudík nepoženeme na ultrazvuk, abychom poznali, zda je březí (těhotná), nebo nikoliv. Březost můžeme opět rozpoznat na první pohled, většinou několik dní až týdnů po připouštění. Nejspolehlivější metodou je palpace, což je prohmatání části břicha, kde se vyvíjí plody. Tato metoda je velice složitá - kdo nemá v rukách potřebný cit, nepozná březost dříve než po 14. dnech a navíc může zárodky poškodit. Avšak ten, kdo tuto metodu ovládá, má 100% jistotu. Druhým způsobem ozkoušení je kontrolní připouštění, kdy samici po 5-8 dnech od prvního připouštění vložíme znovu k samcovi. Je-li samice v jeho přítomnosti agresivní, utíká, vrčí, tak máme velkou jistotu, že je vše OK. Stává se však, že samice neutíká, naopak se samcem spolupracuje a nechá se znovu oplodnit. Dojde-li k této situaci, poznamenáme si i toto připouštění, které provedeme po pár minutách znovu a už nám nezbývá než čekat, kdy se mladí narodí, jestli v 1. či 2. termínu. Většinou v takovéto situaci samice zabřezne až při tomto kontrolním připouštění, ale samozřejmě nemusí zabřeznout vůbec. Celou akci můžeme opět opakovat po dalších 5-8 dnech.

Nutno připomenout, že v případě zdárného prvního i kontrolního připouštění je riziko, že samice zabřezla v obou případech, což se také stává. Musí tedy logicky proběhnout i dva porody. Tato skutečnost se odborně nazývá "přeoplodnění"! Samozřejmě, že dva porody v takto krátkém úseku jsou nežádoucí, zbytečně samici vysilují a proto případný druhý vrh zlikvidujeme.

To jsou dva nejlepší prostředky, jak si březost u svých ramlic ověřit. Zkušený chovatel u některých chovných kusů pozná i bez toho, zda mladí budou, či nikoliv. Samice totiž v době březosti často rozkousávají podestýlku; stejně jako v říji hrabou, některé dokonce při pohlazení nebo jejich chytání vrčí, resp. jsou agresivní. Na druhou stranu se dříve agresivní samice zklidní a stávají se kratšími.

O březosti ve stručnosti vše. V dalších kratičkých článcích Vás seznámím s falešnou březostí, problematikou kotišť a na samozřejmě s vrcholem rozmnožování - kocením (porodem).