Český černopesíkatý mýma očima ...

07.10.2019

Jmenuji se Adam Hellinger, chovu králíků se samostatně věnuji šestým rokem. Po různých směskách určených do kuchyně a zverimexových zakrslících jsem si pořídil nejprve burgundské a po nich české černopesíkaté, kterým se věnuji v současné době. Pro jejich malé rozšíření a obrovské problémy se sháněním základu chovu jsem v roce 2007 založil webové stránky www.ah-kralici.estranky.cz na jejich propagaci. Protože mne chovatelství velice baví, a to nejen samotný chov, ale i setkání s přáteli na výstavách, schůzích,... účastnil jsem se i soutěží mladých chovatelů.

Následně z toho vyplynulo, že jsem se stal adeptem na posuzovatele králíků, registrátorem českých černopesíkatých v klubu... Vše se ale stále snažím dělat jen v rámci zábavy a volného času, který však musím dělit i na další záliby, přestože je to občas dost náročné, a stíhat se přitom připravovat k blížící se zkoušce z dospělosti.

Chovní králíci

První králíky jsem pořizoval u špičkového chovatele a přítele pana Stanislava Hejrala z Damnic. Na tyto králíky jsem posléze importoval 1,1 od Thomase Schertla z Bavorska. Další pár byl od super člověka Josefa Pipka od Čáslavi a typově a v podsadě výbornou samici mi přenechal přítel Petr Borýsek ze Šumice.

Od té doby jsem některé králíky nahradil nebo to mám v plánu.V nejlepším případě bych rád držel stav chovných králíků na dvou až třech samcích, které bych rád měl v chovu dlouhodobě. Letos se mi však samců sešlo o pár víc. Samic jsem si ponechal osm. Některé jsou již pokročilého věku a rád bych si po nich odchoval ještě náhradu. Uvidíme zda se to letos podaří...

Ustájení a krmení

Králíky mám v klasických králíkárnách, které stavíme často z odpadových materiálů. Nejsou to tedy žádné super reprezentativní králíkárny, ale náklady na jejich pořízení byly rovny téměř nule. Osobně nevyužívám žádný spád ani odtokový kanálek. Na dně mám natežené lino s 5cm vysokými okraji přibitými do stěn a podestýlám klasicky slámu. Roštové podlahy v permanentní podobě se mi neosvědčily. Zvýšil se mi posléze výskyt myší, které způsobovaly i ztráty na mladých v hnízdě. Osobně pokud by jsem šel do roštů někdy znovu, jedině do odnímatelných - kotec s pevnou podlahou do kterého na míru uděláte rošt. Nejsou žádné šuplíky či volné prostory pro myši, ale čistění je možné po odejmutí králíka a vyjmutí zanesených roštů. Pro chovné samice českých černopesíkatých (hmotnost 2,50-3,25kg) mám kotce o velikosti 100x80x65cm a na odstav průměrně 60x60x60cm.

Od letošního roku využívám k napájení kapátkové napáječky a eviduji zatím pro vlastní potřebu průměrnou spotřebu vody. Na objemové krmivo (seno) využívám jesličky s bočním plněním. Dále krmím směs ovsa, ječmene a vlastní kukuřici - buď celou v klasech nebo loupanou ve směsi. K tomu přidávám taktéž vlastní krmnou řepu. Občas králíci dostanou nějaké to tvrdé pečivo, ale nedá se mluvit o součásti krmné dávky. Spíše o zpestření. Zelené krmivo mimo řepu, případně krmnou mrkev nepodávám.

Rozmnožování

Plemenitba u mne probíhá formou podzim-jaro. Od jedné samice se většinou jedná o dva až tři vrhy. Připouštění opakuji kontrolně po týdnu. V případě povedených potomků spojení opakuji spíše až ob vrh, předtím samici kryji jiným samcem, zkouším zda se povedou mladé i po jiných. U Ččp se lze často setkat s početností vrhů okolo 4-6 mláďat. Za dobu co toto plemeno chovám byl nejpočetnější vrh o sedmi kusech při čistokrevné plemitbě a 14ks při užitkovém křížení.

Prevence, léčba

Očkování proti moru a MXT probíhá na jaře, kdy můj chov navštíví veterinární lékař, se kterým spolupracuji v průběhu celého roku při jakékoli nejasnosti.

Adam Hellinger, 

Břeclav

tel. 776 277 488

e-mail: ah-kralici@email.cz

www.ah-kralici.estranky.cz