Co je potřeba do začátku chovu zakrslého králíka

22.02.2022

Chov králíka v domácnosti je ideální volbou pro ty, co chtějí roztomilé a přítulné domácí zvířátko, ale nechtějí nebo nemají čas chodit s ním ven. Králíček se hodí jak pro malé i větší děti. Před koupí králíčka je však nutné vybavit se alespoň základní výbavičkou, aby králíček přišel již do zařízeného bydlení a nemusel pár dní protrpět bez věcí, které potřebuje k životu.

Klec

ako první věc bych pořídila klec, ve které králík stráví nejvíce času. Velikost se odvíjí od velikosti zvířete a jejich počtu. Vzhledem k tomu, že králíček je tvor hodně aktivní, volila bych určitě i pro samotného zakrslého králíčka klec větší, alespoň o rozměrech 80 x 40 cm.

Klec ideálně umístěte mimo přímé sluneční světlo, mimo topení na klidné místo v domě. Králíček má rád společnost, čili klec můžete dát do obývacího pokoje či do dětského pokoje. Počítejte ale s tím, že králík je noční tvor a v noci Vás může malinko rušit.

Domeček

Do klece je vhodné umístit nějaký domeček, do kterého se může králíček schovat či si na něho vyskočit a pozorovat okolí.

Do domečku můžete vložit třeba seno či nějakou jinou dobrotu.

Miska na krmivo/zrní

Je lepší, pokud má králíček určenou misku, do které vždy dostane jednou denně směsku zrní. Naučí se tak žrát na jednou místě a nebude krmivo tahat po celé kleci a vám tak ušetří čas a energii, kterou byste strávili úklidem.

Napáječka na vodu

Králíčci jsou velmi učenliví a nedělá jim problém naučit se pít z napáječky. Jen je potřeba denně vodu měnit a tak ji udržovat čerstvou.

Podestýlka

Jako podestýlku můžete využít v ideálním případě dřevěné pelety. Nemusíte se bát, že by tvrdost pelet králíčkovi ublížila. Hobliny jako podestýlku osobně nedoporučuji. Jak králíček hopsá, z hoblin se práší a opět vám tak přidělávají práci s úklidem.

Seno

Seno je základní potravou králíků. Je třeba, aby ho měl ideálně neustále k dispozici. Můžete ho vždy vložit na jedno určené místo v kleci, či si zakoupit tzv. jesličky na seno, které se zavěsí na bok klece a králíček si z nich postupně seno vytahuje.

Zrní

Jednou denně by měl králíček dostat potravu i ve formě různých směsek zrní či granulí. Ve zverimexech jich seženete velké množství i dle věku a velikosti králíčka.

Dobroty

Jednou za čas můžete svého mazlíčka rozmazlit nějakou dobrotou, ať už ve formě různých tyčinek či dropsů.

Taktéž je vhodné králíčkovi dávat mrkev či jablíčko.