Falešná březost - aneb když samice blafuje!

07.10.2019

Neobvyklým pohlavním obdobím, který se opravdu objevuje u samic jen zřídka, je falešná březost, odborně PSEUDOGRAVIDITA. Jedná se o cyklus, který je vyvolán hormonální změnou v samičím těle, většinou se s ním setkáváme okolo 14.-19. dne po připouštění. V této době samice vehementně hrabe v podestýlce, staví hnízdo, trhá do něj srst, zkrátka se připravuje na kocení, které normálně přichází po cca 31. dnech. Ve skutečnosti však samice březí není a tato činnost pouze oznamuje příchod nové, velice silné, říje.

Jak je to možné? Samice zkrátka byla připuštěná samcem, neuvolnila z vaječníku žádná vajíčka (nebyla v říji, nezafungovala ani provokovaná říje) a tak nemohla zabřeznout. Naneštěstí si její organismus "myslel" opak a právě po necelých třech týdnech si uvědomí, že se spletl! V tuto dobu přichází výše zmiňovaná říje. Z toho vyplývá, že samici ihned po odhalení (nebo těsně po něm) falešné březosti připustíme k samci, který ji oplodní. Zpravidla samice spolupracuje, nebrání se; zabřezne a následující vrh nás svou velikostí mile překvapí.

Někdy se také může stát, že při tomto druhém připouštění samice stejně na samce vrčí, je agresivní a nechce se nechat přiskočit. V takovém případě jde o velice netrpělivou samici, která staví hnízdo s velkým předstihem dopředu. S takto brzkou stavbou hnízda se můžeme setkat okolo 19.-22. dne březosti, ale je to jev ještě méně obvyklý, než samotná pseudogravidita (setkal jsem se s ním pouze jednou, kdy samice stavila hnízdo s chlupy již 22. den březosti). Chovatel si ho často může kvůli malému rozpětí dnů splést.

Falešná březost se jednou za čas objeví v každém chovu, není to nic špatného a nakažlivého. Někteří chovatelé tvrdí, že právě falešná březost je znakem výborné samice, což mohu potvrdit. Setkal jsem se s ní u dvou samic, které jsou v mém chovu opravdové přeborkyně! Horší je situace, kdy se tento neduh objevuje opakovaně za sebou. To bychom měli samici raději vyřadit z chovu.