Granulovaná krmiva - rychle, nikoliv levně!
Zcela jinou možnost, jak krmit, nabízejí granulovaná krmiva. Granule, bez kterých si většina organizovaných chovatelů nedokáže svůj chov představit, jsou vlastně kombinací všech krmiv, které jsme si již uvedli. Existuje jich opět velice mnoho. Nejčastěji se rozdělují na kompletní a doplňkovou krmnou směs.
Kompletní krmná směs slouží jako hlavní zdroj potravy, a tudíž není potřeba králíkům zkrmovat ještě další krmiva, kromě vody a sena, kterážto krmiva musí mít králík neustále. V některých případech je přidání jiných krmiv dokonce nežádoucí. Doplňková krmná směs je pouze doplněk krmné dávky. Znamená to tedy, že můžeme tyto granule pouze přidat na přilepšenou k současné krmné dávce.
Kompletní krmné směsi se dále rozdělují dle toho, pro jakou kategorii králíků jsou určeny. Existují speciální krmné směsi pro březí samice, které berou ohled na vývoj zárodku; granule pro kojící samice, které dodají samicím dostatečnou zásobu energie a zvýší laktaci; granule pro výkrm králíků do odstavu; granule pro králíky ve výkrmu, které uspíší růst a správný vývin; granule pro chovné jedince v době připouštění, atd. Každá tato směs je zkrátka složená co nejvhodněji pro danou skupinu zvířat! Všechny jsou složeny většinou z travních úsušek (kolem 30%), obilovin (ječmen, oves, pšenice, kukuřice, pšeničné otruby, atd. - do 50%) a dalších komponentů, j jsou vitamíny, minerály, šroty, řízky, extrahované šroty a další.
Navíc existují i granule, které obsahují léčiva, tzv. antikokcidiostatika, která slouží jako prevence proti kokcidióze. Tyto granule se vyrábějí jako kompletní, což znamená, že není možné přikrmovat králíky jiným krmivem. V případě podání dalších krmiv (jádra, okopanin) dojde k naředění léku a ten se stává neúčiným.
Krom toho, že nesmíte kompletní směs ředit, berte v potaz i garanční lhůtu, která bývá dlouhá asi tři měsíce. Všímejte si také prašnosti granulí. Stává se, že některá dodávka bývá prašnější než jiná. Za takové situace nezbude nic jiného, než směs několikrát přesypat přes sýto, abychom se prachu zbavili. Ten králíkům dráží dýchací ústrojí, ale o prachu jsme již mluvili v našem prvním článku o životních potřebách.
Granule představují zřejmě nejlepší volbu krmení v chovu králíků - rychlý vývin, minimální riziko kokcidiozi a malá pracnost jsou toho důkazem. Naneštěstí cena granulí není zanedbatelná - padesátikilový pytel stojí v průměru 450Kč, což je cena dvojnásobného množství obilí. Rozmyslete si tedy, jakou variantu zvolíte! Peníze, nebo čas?