Kde králíka koupit?
Po zdárném výběru plemene ze vzorníku, kdy Vás nehřiže svědomí, že jste vybrali špatně, můžete zahájit sháňku po chovných kusech. Máte dvě možnosti, kde králíka zakoupit - buď si najdete výstavu drobného zvířectva ve Vašem okolí, kterou navštívíte, nebo si vyhlédnete chovatele daného plemene - i tam naneštěstí musíte zajet.
Výběrem první možnosti si trochu zaděláte na problém a dilema. Často se stává, že chovatel hledající na výstavě to své plemeno se zahledí do jiného a je rázem rozhozen, které si vybrat. Ne že by šlo o nepříjemné pocity, ba naopak, ale zkrátka máme o práci a starost navíc. Nevýhodou výstavy také je, že daná rasa králíka nemusí být vystavena a tak se vrátíte domů s prázdnou (navíc se zmíněným problémem). Ale to se stává spíše výjimečně, kdy jsme si vybrali méně známého králíka.
Na výstavu musíte dorazit nejlépe hned první den, abyste byli mezi prvními nakupujícími a nemuseli paběrkovat. Ještě před samotným výběrem bych se poradil s nějakým přítomným chovatelem, co od toho a onoho plemene čekat, u koho králíka zakoupit, atd. Kolegové na výstavách jsou velice příjemní lidé, kteří rádi pomohou a poradí. V případě střetu s nervózou nebo neurotikem doporučuji držet se dál, takový člověk akorát kouká, kterého králíka by Vám mohl k Vaší zlosti vyfouknout a jak by Vás mohl od chovu odradit, aby neměl konkurenci. Nenechte si zkazit náladu a jděte za někým jiným.
Po poradě a seznámení se s tím, jak to na výstavě chodí, můžete vybírat. Buďte obezřetní a nestyďte se zeptat, jakého jedince vzít a jak při výběru postupovat (což už byste měli vědět ze vzorníku). Vyberete-li si, zajdete za pověřenou osobou a informujete ji, že chcete králíka koupit (pokud je prodejný). Při předávání požadujte rodokmen a je-li možnost, i rozhovor s vystavovatelem, nachází-li se také na výstavě a má-li čas. Pak stačí králíka/y zaplatit a odvést domů.
Druhá varianta, čili návštěva u chovatele je pohodlnější alternativou. Najdete si na internetu klub Vašeho plemene, kde bývají kontakty na členy. Obvoláte ty, kteří Vám vzdálenostně vyhovují a domluvíte se na možnosti odběru několika chovných kusů, popř. na termínu návštěvy. Stane se, že chovatel odmítne. Nelamte si tím hlavu - takový chovatel buď nemá opravdu čas, nebo jste narazili opět na nervózu - fuj! Od chovatele, který Vám vyhověl, nečekejte podraz nebo špatné vystupování - dozajista poradí a pomůže.
Až nadejde den D, budete se kochat chovem svého vzoru a vybírat, kterého králíka si s sebou odvést Nestyďte se opět zeptat, na co potřebujete. Správný chovatel často na vše upozorní a vše vysvětlí, než dostanete příležitost ptát se (znám z vlastní zkušenosti :-)). Nejspíš Vám nedá na výběr z tolika kusů, ale ověříte si majitelův chov, což na výstavě nemůžete. Nenechte si králíka vnutit - vždy stačí říct NE! Stejně tak platí pravidlo (a to i na výstavách), že byste měli zakoupit chovné kusy od více chovatelů, aby jste se na 100% vyvarovali příbuzenské plemenitbě. Pokud se hned po telefonu nebo až na naší návštěvě chovatel nabídne, že Vám nepříbuzné kusy pořídí u kolegů, nesmíte ho odbít vlídným úsměvem, ale nechejte mu znatelné dýško! Při předávání peněz nezapomeňte požádat opět o rodokmen.
Možností, kterou jsem nezmínil, je také zakoupení králíka na internetu, dejte však pozor na podvodníky. Vhodné je využít ověřené prodejce, nejlepší pro koupi jsou stránky www.kralicinaprodej.cz. Je zde velký výběr a také jistota, že váš mazlíček bude podle vašich představ. Rádi vám zde i poradí s případnými dotazy.