Králičí Hop
Králičí hop je sportovní disciplína určená pro majitele ušatých domácích mazlíčků. O čem je a co potřebujete k tomu, abyste se jí mohli věnovat?
Co je králičí hop?
Králičí hop je u nás zatím relativně neznámý sport. První klub, který mu byl zasvěcen, však vznikl již v roce 1970 ve Švédsku.
Jde v podstatě o skákání přes překážky. Skákat má pochopitelně králík, nikoli jeho majitel. Ten je pouze v roli vodiče. Připodobnit bychom králičí hop tedy mohli k mnohem známějšímu psímu agility nebo také miniaturní verzi koňského parkuru.
Potřebovat budete vodítko a chuť se účastnit. Ta by měla být opět oboustranná. Králíka rozhodně nelze do překonávání překážek nutit. Zcela vyloučené jsou pokusy ho tahat nebo zvedat na vodítku. Ke králíkovi je nutné se chovat celou dobu s citem, nestresujeme ho ani hlasitými zvuky.
Králíka bychom tedy v první řadě měli mít již naučeného a zvyklého na pohyb v postroji. Většina z nich s tím problém nemá, pokud však zvíře vodítko odmítá, jednoznačně ho nenutíme.
Jak se králičí hop skáče?
Překážky si zpočátku kupovat nemusíte, vystačíte si s tím, co najdete doma, použít se dají různé tyčky a přepravky. Na závodech už se však pochopitelně používají už překážky oficiální, které mají přesně dané parametry v podobě výšky a jejich počtu na dráze. To souvisí s konkrétní disciplínou, které jsou čtyři: přímá překážková dráha, skok vysoký a daleký a parkur.
K tomu, aby se králík naučil překážky překonávat, velmi dobře funguje pozitivní motivace. Ať již v podobě pamlsku nebo pochval. Přestože již existuje speciální plemeno šlechtěné přímo pro tuto aktivitu, věnovat se tomuto sportu lze s jakýmkoli mazlíčkem, který o to projeví zájem.
Další výhodou králičího hopu je to, že se mu mohou věnovat se svými králíky dokonce i děti. Jde tak o skvělou volnočasovou aktivitu, která vás s vaším chlupatým kamarádem může ještě více sblížit. A pokud bude malý ušatý skokan talentovaný, podíváte se klidně i na oficiální soutěže do zahraničí.