Králík – péče o zuby

30.12.2023

Určitě víte, že kvalitní seno pro králíky je důležité kvůli jejich spokojeným bříškům. Věděli jste ale, že stejně důležitý je výběr krmiva kvůli správnému vývoji a kvalitě zubů?

Zdravé a kvalitní zuby

Vybrat správné krmivo pro králíka je tedy základem správné péče nejen o jeho trávení, ale také o zuby. Ty v průběhu jeho života nepřestávají růst a našim hlavním úkolem je zejména zamezení přerůstání králičích zubů, které jsou odrazem celkového zdraví jedince. Protože se králičí zuby dennodenně opotřebovávají a dorůstají o několik milimetrů každý týden, nevhodná strava se na jejich kvalitě velmi brzy projeví. Konzumace trávy a sena králíkovi zabere více času a vyžaduje více úsilí než pojídání granulí. Seno je řezáky nejprve "nakrájeno" na krátké části a poté rozdrceno lícními zuby, které se pohybují do stran, proto seno pomáhá opotřebovávat zuby kompletně, a to je přesně to, co potřebujeme.

Důležitým faktorem v péči o zuby králíků je zajištění dostatečného množství hrubé vlákniny ve stravě, která zároveň poskytne možnost přirozeného obrušování králičích zubů. Ve volné přírodě to mají tato zvířata o mnoho jednodušší, neboť mají neustálý přísun k čerstvé vegetaci, a tak jsou jejich zuby v té nejlepší kondici.

Základem je kvalitní krmivo

Při chovu králíků v domácím prostředí tomuto procesu musíme napomoci. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak zabránit přerůstání zubů králíka a zajištění té nejlepší péče o zuby je poskytnout mu kvalitní seno. Úplně nejlépe to, které obsahuje pestrou škálu sušených listů a květů divokých rostlin té nejvyšší kvality, včetně jejich hrubých částí jako je právě KRMIVO PÉČE O ZUBY

Tato směs neobsahuje obiloviny, avšak pyšní se velkou rozmanitostí rostlinných druhů, a proto je toto krmivo velmi vhodné pro každodenní krmení. Zároveň tak nemusíte přemýšlet nad tím, co vše dalšího králíkovi do stravy přidat, aby k přirozenému obrušování docházelo, a máte tak o starost méně.