Krmení granulovanými krmnými směsi

04.10.2019

Celá řada chovatelů, zejména pak vystavovatelů a chovatelů zaměřených na masnou produkci za účelem prodeje, preferuje v dnešní době kompletní granulovanou krmnou směs. O granulích a kompletní směsi již byla řeč v předešlé kapitole, tudíž nyní shrneme jen to nejdůležitější:

  • Směs je složena tak, aby přesně vyhovovala kategorii, pro kterou je určena.
  • Granulemi krmíme jen do konce garanční lhůty, po jejím konci se směsi zbavíme.
  • Zásobu uchováváme v suchém a čistém prostředí, nejlépe v uzavíratelných sudech.
  • Sledujeme, jak granule drží tvar. Prášící a drolící se granule jsou nevhodné.
  • Směs se zkrmuje společně s vodou a senem, žádná další krmiva již nepřidáváme.

Krmná technika při krmení takovouto směsí je velice jednoduchá a nedá se téměř nic pokazit. Jediné, co musíte mít stále na paměti, je poslední bod v předešlém výčtu - seno a vodu musí mít ušáci neustále k dispozici.

Dávkování si každý chovatel určí sám. Zaprvé dle toho, jaké plemeno chová, a zadruhé musí brát zřetel na směs, kterou krmí. Na té většinou bývá krmný návod. Ale samozřejmě si dovolím uveřejnit orientační krmný návod vypracovaný dle odborné literatury a doporučení firmy dodávající KKS. K uvedeným hodnotám je nutné v zimě opět přičíst přibližně 20% navíc, jako kompenzaci za energii spálenou při tvorbě tělesné teploty (v případě, že máme venkovní chov).


Orientační krmná dávka kompletní granulované směsi:

  • Zvířata mimo reprodukci - 100 g
  • Samci v reprodukci a samice před plánovaným připouštěním - 130 g (dávku takto upravíme dva týdny před započetím plemenitby)
  • Samice do konce 1. poloviny březosti - 150 g (dávku zvyšujeme jen pozvolna, zárodky se vyvíjí nejvíce až ve 2. polovině březosti)
  • Samice od začátku 2. poloviny březosti - 200 g (dávku zvyšujeme postupně tak, aby kolem 22. dne březosti dosáhla této hodnoty; od 29. dne březosti dávku omezíme na polovinu)
  • Kojící samice - 250 g (v prvních pěti dnech po okocení zvyšujeme dávku ze 100 g na 250 g; můžeme zvolit i ad limitní formu krmení)
  • Mláďata u samice do 3. týdne stáří - 35 g/kus (opět dávku pozvolna zvyšovat, aby v 21. dnu stáří dosahovala této hodnoty)
  • Mláďata u samice od 3. týdne stáří - 70 g/kus (opět dávku pozvolna zvyšovat, aby před odstavem dosahovala této hodnoty)
  • Králíci ve výkrmu- ad libitum (dle libosti; dva dny před a po odstavu snížíme dávku na minimum a poté během dvou týdnů opět dávku zvyšujeme až na ad libitní; u starších kusů k vyřazení krmíme ad limitní dávkou tři týdny před zabitím - zkvalitnění masa)
  • Chovní králíci od 5. měsíce stáří - 120 g (dávku snížíme z ad limitní, aby nedošlo k přetučnění a po dokončení tělesného vývoje snížíme na 100 g - zvířata mimo reprodukci)

Co přináší krmení granulemi?

Jak vidíte, králík takovéto směsi spořádá pořádnou porci. Toto je jen přibližné množství, troufnu si říci, že představuje spíše spodní hranici. Avšak takovýto chov přináší mnohé výhody. Minimální časová náročnost, pracnost, počet krmiv, spotřeba sena, velice krátká doba výkrmu (okolo 90-120 dní) a také minimální riziko zažívacích problémů.

Avšak když si to sečtete, vyjde Vám, že pouze jeden chovný kmen (samec a dvě samice) spořádá ročně min. 200 kg směsi. To při ceně 700 kg/q vyjde na 1400 Kč ročně jen za chovné stádo. Králík ve výkrmu spořádá na kg hmotnosti 3,5 kg směsi, což opět při výkrmu do 3 kg vychází na 75 Kč. Ceny jsou to zajímavé, určitě se takovýto chov, jak pro domácí spotřebu, tak i na prodej, vyplatí, avšak jen za podmínek, že disponujeme i kvalitními chovnými zvířaty. Čím více vyprodukuje za rok samice mladých, tím nižší bude cena za krmiva investovaná do chovného stáda. To bychom se ale dostali spíše do ekonomiky a plánování intenzivního chovu...

Budu se opakovat, ale tento způsob chovu se hodí zejména pro ty, kteří disponují menším množstvím času, a také pro ty, kteří si chtějí chovem králíků přivydělat. Ti, kteří tíhnou spíše ke starým tradicím a klasickému chovu, ruce pryč!