Objemná zelená krmiva - tráva a jetel!
O suché píci již víme dost, proto se nyní seznámíme s pící zelenou. Nyní už není nutno popisovat, cože to je. Jedná se o klasickou trávu, jetel či vojtěšku bez jakýchkoliv úprav. Stačí posekat a krmit. Avšak narozdíl od sena můžeme trávou krmit pouze přes sezónu (květen-říjen) a séci musíme každý den znovu, což někomu může zabrat až příliš času. Proto většina chovatelů krmí raději po celý rok kvalitním senem. Ale to jsme poněkud odbočili...
Jetel a vojtěška jsou nejkvalitnějším zeleným krmením. Stejně jako u sena je máme zkrmovat před nebo na začátku květu, kdy jsounejvyšší kvality. Klasická luční tráva opět zaujímá stejně jako luční seno hlavní postavení v krmivové základně většiny chovatelů.
Jaká jsou rizika krmení travou?
Píce nesmí být v žádném případě zapařená, což by vedlo k nadýmání a následnému úhynu. Neměla by pocházet z porostů podél silnic, kde jsou rostliny znečištěny výfukovými plyny, nebo ze zahrad, kde se volně potulují psi a kočky, což jsou přenašeči kokcidiozy. Koluje i mýtus, že králík nesmí dostat mokrou trávu. Není to pravda! Králíkovi nevadí mokrá, ale zapařená tráva. Mokrá má jen vyšší tendenci se zapařit a proto při jejím zkrmování musíme ušákům předložit jen malé množství, které takříkajíc načechráme. Mokrou bychom neměli předkládat jen vojtěšku s jetelem. Také je logické, že si nemůžeme dělat zásobu zelené píce - na chladném místě vydrží v dobré kvalitě max. dva dny.

Mezi další zelená krmiva patří nadzemní část topinamburů. Topinambur poskytuje vysoký výnos stonků s listy a proto jím někteří chovatelé rádi krmí.
Bylinky pro králíka - 200 g
Přírodě co nejblíže, obsahuje pouze ty nejkvalitnější suroviny na bázi bylin, které odrážejí druhově vhodnou a originální stravu pro králíky.
Bylinky pro králíka - 450 g
Přírodě co nejblíže, obsahuje pouze ty nejkvalitnější suroviny na bázi bylin, které odrážejí druhově vhodnou a originální stravu pro králíky.
Při krmení můžeme rozumně experimentovat!
Mrkvová nať či větvičky některých ovocných stromků, díky kterým si králíci obrušují hlodáky, také neuškodí. Osobně doporučuji podávat jednou za pár dní i smrkové větvičky, které podporují chuť k žrádlu a dokonce by měly mít i nějaké preventivní účinky proti kokcidioze (povídá se to). Králíci se do větviček s chutí pustí. Zapomeňte na větvičky tisu, tůje, javoru a jasanu - ty jsou nebezpečné.
Vyzkoušet můžete i jiné zahradní odpady, jako listy kedluben, jahod, květáku, brokolice, petržele či celeru, hlavkového salátu, okurek, ředkviček a jiné zeleniny, ale vše jen v malém množství. Chovatel časem sám pozná, co králíkům chutná a prospívá. Hojně využívány jsou i kopřivy pro své příznivé dietické a zdravotní účinky. Musí se však nechat den či dva proschnout, aby se zmírnila jejich pálivost. Je zábavné pozorovat králíky, kteří se pustí do čerstvé kopřivy a za pár okamžiků začnou skákat po kotci a třít si packama tlamu. Zajímavé je, že posléze se do kopřiv znovu pustí a už pálivosti nevěnují pozornost.