Odchov osiřelých králíčat

25.11.2019

Byl bych velmi nerad, kdyby níže uvedené řádky někdo potřeboval nutně čísti. Bohužel stane se, že mláďata o matku přijdou, nebo se samice přestane o své potomky starat a v takové situaci nezbude nic jiného, než si tento článek pročíst. Ať to či ono, v takovém případě potřebují naší pomoc, aby dorostla a odchov proběhl bez větších úhynů. Máme-li v chovu jinou samici se stejně starými mláďaty (+- 5 dní), tak můžeme osiřelá mláďata této králici podložit, ovšem jen do adekvátního počtu 8-10-ti mladých. Nemáme-li k dispozici jinou samici, musíme zvolit umělý odchov.

Jestliže jsou mláďata mladší 4-7 dní, je jejich záchrana velice složitá. Samice totiž do 1. týdne produkuje mlezivo, které obsahuje dost nenahraditelných živin a vitamínů, které napomáhají mláděti ve vývinu a posilují jeho trávicí a imunitní systém. Mlezivo se prakticky nedá nahradit a šance na záchranu takto mladých králíčat je minimální.

Větší šance jsou s králíčaty staršími 7-10 dní (viz. foto), která již od matky přijala dostatečné množství mleziva a pozvolna začínala s mlékem. Těmto králíčkům můžeme připravit adekvátní náhradu za mateřské mléko. Každý má svůj recept na odchov sirotků, na internetu je jich také dost, já uvedu ten nejjednodušší, protože jak řekl klasik: "V jednoduchosti je síla".

Základní rady pro umělý odchov králíčků:

  • králičí mléko můžeme "nahradit" buď obyčejným kozím mlékem, nebo směsí polotučného mléka se smetanou v poměru 5:1 (je i mnoho dalších náhrašek, ale tyto dvě jsou nejjednodušší)
  • teplota mléka před krmením by měla být mezi 36-39°C (tělesná teplota)
  • krmíme nejlépe 2x denně, klasicky ráno a večer (samice kojí pouze jednou denně, zato je její mléko výživnější)
  • mléko podáváme injekční stříkačkou přímo do tlamičky, pozvolně, aby mláďta nedostala mléko do plic (úhyn)
  • sledujeme, jestli se králíčata vyprazdňují, jinak jim lehce masírujeme prstem bříško
  • okolo 14-17. dne můžeme přestat s krmením stříkačkou a dávat mláďatům mléko do nízké misky
  • během dalšího týdne přidáváme ovesné vločky, drcené granule, velmi kvalitní seno
  • vydrží-li králíčata až do této doby, mezi 3.-4. týdnem, pak máme téměř vyhráno - již přijímají klasickou potravu - granule, seno, vodu, samozřejmě se stálým přídavkem mléka (již může být klasické)

V případě sirotků starších 14. dnů je již takto pracný odchov téměř zbytečný. Zcela postačuje kravské mléko, či klasické plnotučné do mističek + přídavek sena, ovesných vloček, drcených granulí, na které si mladí pomalu zvyknou (sám jsem nedávno 4 mláďata 15 dní stará takto odchoval).