Otlaky u králíků

24.04.2024

Od psů a koček známe na tlapkách polštářky. Díky nim mají měkký došlap, zároveň je polštářek uzpůsoben, aby byl odolný vůči tvrdému povrchu, po kterém se pohybují. Velkým rozdílem jsou v tomto ohledu králíci, kteří mají tlapky kryté zespodu pouze hustou srstí. Tím jsou ale jejich tlapky v mnoha ohledech predisponované pro vznik pododermatitidy, neboli otlaků.

Jakmile je celistvost kůže pod vrstvou chlupů narušena, tlapky jsou zarudlé, otlačené, oteklé, dostává se do nich zánět a bolí.

Nejčastějším místem postižení, kde otlaky začínají, jsou paty. Při závažnějším postižení se problém rozšiřuje na celou plosku, někdy i na přední tlapky. Čím více se pak rozšiřuje zánět do hloubky, tím je proces bolestivější a vážnější. Od lehkých oděrek vznikají hluboké vředy, které mohou později postihnout i šlachy a kostěný podklad, pak jsou změny již nevratné.

Pododermatitidu můžeme označit za multifaktoriální onemocnění, tudíž na vzniku se podílí vícero příčin.

Pojďme si nyní nejčastější z nich přiblížit.

Tvrdý povrch

Pohyb po tvrdém povrchu jistě každého napadl, ale jak s tím bojovat, když na měkkém králíček být nechce? Pokud držíme králíčka nějakou část dne v kleci nebo v menším výběhu, lze mu měkké vyloženě vnutit tím, že po celém povrchu, po kterém se králíček pohybuje, vytvoříme silnou měkkou vrstvu. Pokud se v kleci nachází podestýlka, bude vhodné tuto vrstvu zdvoj- nebo ztrojnásobit. Tak ani když si králíček bude v podestýlce hrabat, nedocílí toho, aby seděl na tvrdém. Pokud máme v kleci ručníky nebo koberce s krátkým chlupem, tak je to málo. Vhodnější jsou koberce s dlouhým vlasem, nebo přímo pořídit koberec proti otlakům neboli vetbed. Vetbed je vynález přímo pro zvířata, chlupy z dutého vlákna jsou našita kolmo k podložce a tvoří opravdu velmi hustou, měkkou vrstvu a dají se snadno i prát. Dále se dají využít dětské pěnové podložky. Alternativou bude i silný molitan, klidně pořízený v levnější variantě jako izolační vrstva v hobby marketu, polštáře, matrace a cokoliv dalšího vás napadne. Rozhodně můžete i kombinovat například vrstvu molitanu zasypanou další vrstvou sypké podestýlky či překryté ručníkem nebo povlečením.

Králíčci, kteří se pohybují převážně mimo klec, můžeme vybavit i pratelnými měkkými ponožkami či botičkami šitými za těmito účely přímo pro králíčky.

Obezita

Obezitu jako faktor majitelé často odmítají. Buď tento problém u svého zvířátka nevidí, nebo ho nechtějí vidět. Pro určení, zda trpí váš králíček nadváhou nebo ne existují tabulky volně dostupné na internetu pod názvem body condition score (BCS) rabbit. Problém je zde nejčastěji v překrmování pamlskami, nadmíra granulí, sladké kořenové zeleniny a ovoce. Podle váhy se lze orientovat jen v rámci konkrétního jedince a jeho váhové křivky. Pokud bychom stejnou váhu chtěli vztahovat obecně, nefungovalo by to. Mezi plemeny i liniemi králíků jsou obrovské rozdíly a to klidně 1-7 kg.

Nedostatek pohybu

Nedostatek pohybu navazuje úzce na problém s nadváhou. Králíček pak po delší dobu tráví čas vsedě a při tom zatěžuje hlavně patní hrboly. Při pohybu totiž králíci využívají hlavně prsty, kde je váha pak rovnoměrně rozmístěna. Jsou králíčci lenoši, ale i ty dokážeme k pohybu povzbudit. Pokud se zrovna nechystáme s králíčkem trénovat pohyb na vodítku venku či králičí hop, můžeme králíčka motivovat i jinak. Jak lépe než přes jídlo a pamlsky. Skvělé jsou pro to hračky, které králíček musí kutálet po podlaze, aby z nich denní porce granulí či pamlsků vypadla. Dále pokud pomineme tyto interaktivní hračky, můžeme volit styl foraging, neboli hledání potravy. Ze začátku můžeme jen granulky, nebo mlsky vysypat po podlaze nebo schovat do koberce aby je králíček musel hledat a tím se i více hýbal. Posléze králíčka naučíme vyhledávat potravu například v různých koutech místnosti.

Plísně

Pokud vidíme olámanou nebo okousanou srst, případně na tlapkách i šupiny a stroupky, může být původ v plísňovém onemocnění. O plísních víme, že napadají zvířata ze špatných zoohygienických podmínek a jedince s oslabenou imunitou. Při řešení pododermatitidy bychom se měli pak zaměřit i na čistotu prostředí a stimulaci imunity.

Močové problémy

Králíci přirozeně vylučují v moči krystaly. Pokud je moč příliš hustá, nebo se králíček pomočuje, může pak moč a právě její krystaly ulpívat na srsti. V následujícím případě pak dochází k zašlapávání si těchto krystalků, které zraňují kůži a začíná se zde tvořit zánět. Takto podrážděná kůže je pak k pododermatitidě ještě náchylnější a je vám asi jasné, že pokud se nebude současně s otlaky řešit i močový systém, zůstáváme v bludném kruhu.

Bolestivost pohybového aparátu

Bolestivost pohybového aparátu, nebo intraabdominální bolestivost. Pokud králíčka něco bolí a především bříško, můžeme vidět nahrbený postoj a tedy opět přetěžování pánevních končetin. Samozřejmě bolestivost je nutné identifikovat a léčit samotnou příčinu a ne jen její následky například ve formě plynatý střev či otlaků.

Řešení pododermatitid tedy musí být důsledné a komplexní. Aby nedocházelo k rekurenci otlaků, jedná se častokrát o dlouhodobý nebo i celoživotní management.

Pododermatitis zadních končetin u králíka:

Ochranné ponožky:

MVDr. Nikola Koller

Veterinární klinika Fénix

Silver rabbit friendly clinic

@doktorka.kralickova