Šťavnatá krmiva

07.10.2019

Kdo by neznal pohádku o veliké řepě, která je snem každého zahrádkáře i chovatele králíků. Nyní se zrovna s řepou, resp. všemi okopaninami králíkům chutícími seznámíme. Těmito krmivy můžeme krmit do celý rok, nejčastěji však v zimě, kdy jsou cenným zdrojem vitamínů a zpestřují ušákům jejich jídelníček. Musí však být, stejně jako každé jiné krmivo, v bezvadném stavu, nenahnilé, nenamrzlé, atd. Zpravidla se stává, že si chovatel nevšimne (nebo nechce všimnout), že je plodina ohnilá nebo namrzla a stejně ji dá do kotce. Nemůže se pak divit, když se mu chov nedaří.

Jak již název napovídá, šťavnatá mají vysoký obsah vody, proto při jejich podávání může znatelně klesnout spotřeba vody v napáječce - nelekněte se, je to normální. To samé platí např. při podávání zelené píce namísto sena. Nutno též připomenout, že se musí s jejich množstvím opatrně - v případě zkonzumování nadměrného množství dochází k průjmům.

Řepa, mrkev, brambory

Již zmíněná krmná řepa je asi nejrozšířenější a nejideálnější okopaninou v chovu králíků. Dalšími řepami jsou cukrovka, vodnice a červená řepa, které jsou méně vhodné a doporučuje se je podávat v malém množství, navíc je nutné králíky na ně navykat. Řepu podáváme především chovný kusům, březím a kojícím samicím a králíkům ve výkrmu.

Krmná mrkev (i obyčejná) je dalším výborným krmivem. Má mnohem více vitamínů (třeba beta karoten) a prospěšných látek, než řepa, dobré dietetické účinky a vliv na kvalitu srsti. Navíc je možné obyčejnou mrkev použít u zatvrzelých samic k vyvolání říje. Mrkev je vhodná pro všechny kategorie králíků. Máme-li čas, můžeme speciálně pro mladé králíky okolo odstavu vypěstovat karotku, která je ještě o stupeň kvalitnější, než mrkev.

Indiáni by nás asi seřezali, kdybychom zapomněli na brambory. Ty se řadí mezi výkrmové krmivo (stejně jako ječmen a kukuřice majívysoký obsah škrobu) a proto s nimi krmíme hlavně králíky od třetího měsíce stáří. Podávají se jak syrové, tak i vařené v míchanici se šrotem, kopřivami, nastrouhanou řepou, či jinými surovinami. Vařené můžeme v malém množství podat kojícím samicím, zvýší laktaci, ale nesmíme to přehnat. Vysoké množství může způsobit parézu zažívacího ústrojí, která bývá smrtelná. Je třeba upozornit, že na hlízách brambor nesmí být klíčky - jsou jedovaté.


Co takhle rozumně zaexperimentovat s topinambury?

O topinamburech jsem se již zmiňoval v předešlých kapitolách. Jsou vhodné zejména pro mladé králíky před a po odstavu, jelikož obsahují cukr inulín a ten napomáhá správnému trávení, zlepšuje peristlatiku střev a tím pádem se snižuje riziko úhynu. Topinambur v každém případě doporučuji.

Osobní zkušenost mám i s krmnou kapustou, která výborně roste a králíci by se jí snad užrali! Navíc vydrží až do prvních mrazů a můžeme ji krmit i v listopadu a prosinci. Nesmí se to však přehnat, má projímavé účinky.

Neskončím, aniž bych nepřipomněl jablka, která můžeme králíkům poskytnout koncem léta i v zimě, pokud je uskladníme. Celer, který je vzhledem k vysokému obsahu vitamínu E vhodný pro zatvrzelé samice, uspíší vyvolání říje.

A proč vůbec králíkům dopřáváme tyto plodiny? Všechny svým vysokým obsahem vody zvyšují produkci mléka u kojících samic, chuť k žrádlu a tím pádem i využití živin, což chovu a králíkům samotným jen prospívá.