Syfilis králíků (spirochetóza)

26.11.2019

Jedná se o pohlavně přenosné onemocnění, které způsobuje bakterie - spirocheta Treponema cuniculi, velmi podobná Treponema pallidum, která způsobuje syfilis u lidí, mezidruhový přenos zatím nebyl prokázán.K přenosu dochází při nakrývání nebo jiným kontaktem s postiženými zevními pohlavními orgány, případně při porodu. Další možnou cestou přenosu je stelivo, ve kterém se zárodky spirochetózy mohou volně nacházet, případně klece na výstavách, při jejich nedostatečné dezinfekci. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 3-12 týdnů, takže než se přijde na to, že je samec nemocný, stihne nakrýt všechny ramlice v chovu a nakazit je. Změny se objevují hlavně na přechodu sliznice a kůže (mukokutánní přechody). Nejčastěji se projevuje u mladých králíků. U králíků-mazlíků je toto onemocnění velmi vzácné. V rámci studií bylo zjištěno, že až 25% králíků v populaci bez klinických příznaků může být infikováno a dále onemocnění šířit!

Klinické příznaky

Nejprve pozorujeme zarudnutí a otok na přechodu sliznic a kůže v okolí zevních pohlavních orgánů. První změny tedy nacházíme obvykle na předkožce nebo vulvě a postupně se rozšiřují ke konečníku a jeho okolí. V pozdějších stádiích se změny, díky tomu, jak se králík čistí, rozšíří i na čumák, pysky, oční víčka a jejich okolí. Někdy se změny objevují pouze na čumáku a ne v okolí zevních pohlavních orgánů, díky očuchávání nemocných králíku zdravými.

Na zarudlých místech se postupně tvoří puchýře, které praskají a místo nich se objevují krusty (stroupky). Tyto změny mohou být pro králíka bolestivé, může přestat žrát.

Diferenciální diagnóza (čemu je to podobné)

Ušní svrab může někdy připomínat toto onemocnění, je důležité ho vyloučit. Změny se obvykle objevují na obličeji, krku, břiše a v perineální oblasti (okolí konečníku), nejčastěji však v okolí ušního boltce a jeho báze. Toto onemocnění je silně svědivé. Při kontaktní alergie můžeme také pozorovat zarudnutí v obličeji a v perineální oblasti. Nikdy se však nevytvoří puchýře nebo krusty.

Pyodermie (zánět kůže), neboli mokvavý zánět kůže se objevuje velmi často právě v oblasti obličeje a v okolí konečníku, pokud králík delší dobu žije v nevhodném, vlhkém prostředí. Obvykle však bývá postižená větší plocha kůže a krusty obvykle nebývají úplně suché jako při syfilisu.

Diagnostika

Vychází z anamnézy, takže pokud byl králík/ramlice nedávno na krytí a objeví se u něho/ní typické klinické příznaky, které odpovídají na antibiotickou léčbu, je vysoce pravděpodobné, že se jedná o syfilis. Sérologický test na protilátky lze provést nejdříve 12 týdnů po možném nakažení, protože klinické příznaky se mohou objevit dříve než se v krvi objeví protilátky. Protilátky pak zůstávají kolovat v krvi po několik měsíců po léčbě nebo po vymizení klinických příznaků. Je tedy možné je využít k identifikaci přenašečů bez klinických příznaků. Přesnou diagnostikou je histologické vyšetření kůže, kde se speciálním barvení přímo prokáže původce onemocnění v kůži.

Léčba

Provádí se injekčními antibiotiky (nejčastěji Penicilin G) po dobu 1-3 týdnů, tato antibiotika se však nesmí podávat perorálně, protože by mohla způsobit fatální narušení střevní mikroflóry! Léčit se musí všichni králíci, kteří přišli do kontaktu s nemocným. Prognóza léčených králíků je velmi dobrá, uzdraví se úplně.

autor MVDr. Martina Načeradská