Výživa a krmení březích samic

02.01.2020

V průběhu období leden-únor dochází k intenzivnímu připouštění samic, tak aby se narodila v jarním období mláďata králíků tzv. březnáčci (jedná se o narozená mláďata narozená v měsíci březen). Proto je velice důležité udržovat březí samice v chovné kondici. Nadměrný výživný stav má negativní dopad na následné kocení (i mléčnou produkci), na kterou nejsou takovéto samice dostatečně připraveny.

Proto je zapotřebí klást nároky na vyváženost krmné dávky z hlediska obsahu a stravitelnosti dusíkatých látek, vitamínů a minerálů. Nedostatek živin může znamenat zpomalený vývoj plodu.

Co by nemělo chybět v jídelníčku březí samice?

Z jadrných krmiv by určitě neměl chybět oves! Dále by se měla v potravě objevit mrkev a zelené krmivo podávat se zvýšenou opatrností. Některé druhy rostlin mohou vyvolat potraty samic. V průběhu březosti samic dbát také na čistotu krmiva a krmítek, tak aby nedocházelo k průjmu a následnému oslabení organismu březích samic.

V průběhu březosti samic určitě vynechat z jídelníčku mladý jetel, jelikož má nadýmavý účinek a způsobuje zažívací potíže. Samozřejmostí je stálý přísun pitné vody.