Jak začít s chovem králíků?

03.10.2019

Pokud máte v úmyslu chovat králíky, tak si musíte ujasnit, že na sebe berete nemalou odpovědnost a závazek v tom smyslu, že králíci, stejně jako každá jiná zvířata, potřebují každodenní péči - tu Vaši. To je jeden z několika předpokladů pro člověka, který chce s touto náročnou, ale záslužnou činností začít. 

Nesmíte opomenout ani rodinu, která by Vás měla podpořit, cit pro zvířata, čas králíkům věnovaný a v neposlední řadě i trpělivost a klid v případě, že se chov nedaří. Avšak chovat králíky by zřejmě nenapadlo někoho, kdo tyto vlastnosti a věci postrádá. Silně pochybuji, že by na stránku o chovu králíků chodil někdo, kdo má nechuť ke zvířatům (pokud nejsou na talíři).

Proto si myslím, že většina lidí, které chov zajímá, tyto osobní předpoklady splňuje a proto se může zaměřit rovnou na hmotnou stránku - materiální předpoklady.

Sem patří zejména tři věci, bez kterých chov prakticky nemůžeme založit:

Pokud máte možnost opatřit si vhodné plemeno králíků, disponujete místem, kam byste mohli postavit králíkárnu a je ve Vašem dosahu zdroj krmiv (nebo si je můžete opatřit vlastní prací a pílí), tak se na 99% můžete stát úspěšnými chovateli králíků! Než se však pustíte do shánění krmiv, králíkáren a králíků, musíte nejprve vědět, jak na to.

Začnete tím, že si přečtete nějakou odbornou literaturu či prostudujete chovatelské stránky (což právě děláte), kde najdete mnoho zajímavých rad a informací nejen o chovu králíků. Nevíte-li si s něčím rady, napíšete známému chovateli, nebo si pohovořte se sousedem, který králíky chová.

Jestliže již všechno potřebné víte, musíte si zabezpečit chovatelské zařízení, resp. ustájení pro Vaše ušáky - králíkárnu. V případě, že si králíkárnu či králičinec necháte postavit od řemeslníka v okolí, dbejte na to, aby stavba splňovala všechny podmínky. To samé platí v případě, kdy králíkárnu vyrábíte sami.


Dalším bodem jsou krmiva. Budete kupovat nákladné granulované směsi, nebo Vám postačí pouze obilí? Usušíte si seno, nebo ho nakoupíte od nějakého zemědělce? Bude se Vám chtít v létě okopávat řepa či mrkev, nebo budete pohodlní a nebudete toto krmivo v zimě králíkům předkládat? To jsou zásadní otázky - rozhodnutí je však zcela na Vás samotných, většinou Vám s tímto subjektivním problémem nikdo neporadí (více v kapitole o krmivech).

To je úvodem asi tak vše co musíte vědět, pokud vážně přemýšlíte o chovu králíků. Samozřejmě důvodů proč ANO/NE je nespočet, ale pokud nesplňujete tyto zásadní podmínky, měli byste si dobře rozmyslet, zda s chovem začít.

Autor článku: www.kralikar.cz